PARTNER PORTALU
 • BGK

Limity na umieranie: Na hospicjum trzeba czekać latami. Ale to się zmieni

 • PAP/AT    24 marca 2017 - 06:55
Limity na umieranie: Na hospicjum trzeba czekać latami. Ale to się zmieni
Więcej pieniędzy na opiekę paliatywną (fot.pixabay.com)

Rodzić można w naszym kraju bez ograniczeń. Na umieranie są limity. Na miejsce w hospicjum trzeba czekać w długiej kolejce. Jednocześnie są to placówki, które nieustannie balansują na granicy bankructwa. To niejedyne absurdy polskiej opieki paliatywnej.
Narodziny i śmierć. Dwa elementy życia wspólne dla wszystkich, niezależnie od tego kim jesteśmy. W Polsce jednak nie rządzą się tymi samymi prawami. Takie można odnieść wrażenie gdy słucha się ludzi, którzy pracują w hospicjach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"..

"Dzieci moga się rodzić w naszym kraju bez ograniczeń, dlaczego więc na umieranie wciąż obowiązują limity ?" - pyta Karolina Pokorowska, jedna z założycielek Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Medycyny Paliatywnej.

Chodzi o kontrakty, które ośrodki, czy hospicja, podpisują z NFZ. Załóżmy, ze kontrakt opiewa na 30 zgonów. Gdy jest ich więcej placówka się zadłuża bo ma "nadwykonania". Kolejny przykład - ludzie umierają w kolejce do hospicjum nie doczekawszy miejsca w placówce - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dotychczas polska opieka paliatywna była skrajnie niedofinansowana. Rok 2017 ma być przełomowy. Po raz pierwszy od 2008 r. podniesiono nakłady na tę dziedzinę medycyny. A zapotrzebowanie na te świadczenia będzie systematycznie rosło. To efekt starzenia się społeczeństwa i zmian epidemiologicznych.

Rocznie umiera w Polsce ok. 395 tys. osób, z czego niemal 25 proc. z powodu chorób nowotworowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • obywatel gminy, 2017-03-24 14:53:45

  Hospicja powinny być wyłącznie dla nieuleczalnie chorych, którymi nie można się opiekować bez stosowania specjalistycznych procedur medycznych i skomplikowanej aparatury. Swoimi rodzicami przede wszystkim zajmują się dzieci własne lub przysposobione. Jeśli się w życiu nie wychowało odpowiednio dziec...i własnych lub przysposobionych to należy z własnych oszczędności zorganizować sobie opiekę na starość. Każdy z nas musi umrzeć- "człowiekowi dane umrzeć tylko raz a potem sąd". O tym należy pamiętać zasiadają w szacownych gremiach i biorąc publiczne pieniądze.  rozwiń
 • Jotka, 2017-03-24 14:07:27

  Do Prof. Glass: Polaków jedynie może obudzić jeszcze inny i "fajny" serial, albo Coś na podobę World Trade Center, jak Smoleńsk 2010. Innej opcji nie ma, dopóki nie wybierzemy prawdziwie polskiego rządu w systemie POWSZECHNEGO OBIORU Polaków, poza partiami, zamiast obecnie dobieranych os...ób polakopodobnych(wg.określenia jednego z gości w programie TVP-info).  rozwiń
 • Prof. Glass, 2017-03-24 10:04:13

  Chazaria rządząca w Polsce po 1945 roku przywieziona ze wschodu nigdy nie pozwoli wybić się gojom na godne życie! Korumpowanie szabesgojów jest na porządku dziennym. W Radach Miast i Powiatów zasiadają skorumpowani ludzie dbający tylko o własne interesy! Polacy obudźcie się!