PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: 46 mln zł na rozbudowę szpitala im. Pirogowa

  • aw/PAP    14 lutego 2018 - 15:52
Łódź: 46 mln zł na rozbudowę szpitala im. Pirogowa
Samorząd Województwa Łódzkiego poprzez swoją spółkę „Inwestycje Medyczne Łódzkiego” rozpoczyna kolejne, duże przedsięwzięcie w podległej jednostce medycznej (fot.lodzkie.pl)

Rozpoczynamy proces dużej zmiany w służbie zdrowia w naszym regionie - zapowiada marszałek Witold Stępień
  • Około 46 mln zł kosztować będzie budowa i wyposażenie nowego, trzykondygnacyjnego budynku na terenie szpitala im. Pirogowa w Łodzi.
  • Budowany w systemie modułowym obiekt pomieści m.in. sale operacyjne i oddział intensywnej terapii.
  • Ma być gotowy w styczniu 2019 r.

 

"W nowym budynku znajdzie się m.in. blok operacyjny z czterema salami, centralna sterylizatornia, oddział intensywnej terapii. Inwestycja oznacza też zmianę w filozofii funkcjonowania szpitala im. Pirogowa, ponieważ będziemy chcieli przenosić do niego oddziały zabiegowe ze szpitala w Łagiewnikach" - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na środowej (14 lutego) uroczystości w środę inaugurującej inwestycję.

Marszałek przypomniał, że nowy budynek w szpitalu im. Pirogowa to niejedyna inwestycja w wojewódzkich placówkach medycznych. Obecnie modernizowany jest m.in. oddział ginekologii oraz neonatologii w szpitalu w Zgierzu oraz część onkologiczna szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jak dodał, samorząd Łódzkiego w ostatnim czasie przeznaczył na inwestycje medyczne w regionie ok. 400 mln zł.

"Jako zarząd woj. łódzkiego podjęliśmy decyzję, by uruchomić 140 mln zł środków unijnych, z których w większości skorzystają szpitale wojewódzkie. Wydaliśmy 70 mln zł - poprzez powołaną do tego celu spółkę Inwestycje Medyczne Łódzkiego - na wyposażenie szpitali i 170 mln zł na przedsięwzięcia modernizacyjne - w tym m.in. ponad 80 mln zł na onkologię w szpitalu im. Kopernika. Łódzkie sfinansowało też nowe bloki operacyjne w Skierniewicach, Zgierzu, Sieradzu" - zaznaczył Stępień.

Zdaniem wicemarszałka Dariusza Klimczaka, najważniejszym elementem inwestycji w szpitalu im. Pirogowa będzie oddział intensywnej terapii, który jest w Łodzi bardzo potrzebny.

"Były takie momenty, kiedy - w Łodzi i w województwie - bardzo brakowało miejsc na oddziałach intensywnej terapii. W szpitalu im. Pirogowa działają również bardzo ważne dla systemu ochrony zdrowia w regionie oddziały: chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz urologii i transplantacji. Dzięki tej inwestycji ich zespoły będą mogły rozszerzyć swoją działalność" - dodał.

Nowy budynek zostanie wzniesiony od strony ul. Radwańskiej i z głównym, niemal stuletnim gmachem szpitala, połączony zostanie specjalnym nadziemnym łącznikiem. Termin oddania inwestycji do użytku to styczeń 2019 roku, ale jego realizatorzy przewidują, że możliwe będzie ukończenie prac już w październiku tego roku.

Jak wyjaśnił prezes zarządu spółki Climamedic Sebastian Klinkosz obiekt wykonywany jest w technologii modułowej; moduły, z których zbudowany będzie szpital powstają obecnie w zakładzie produkcyjnym firmy w Ostrowcu i zostaną dostarczone na miejsce na początku maja. Do tego czasu powstaną fundamenty oraz przyłącza.

"W czasie weekendu majowego przywieziemy przestrzenne elementy o szerokości 3 m, długości 12 m i 4 m wysokości. Będziemy je układać jak klocki i w tydzień trzykondygnacyjny będzie gotowy. W tej samej technologii zbudowaliśmy dwa lata temu Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Ten rodzaj budownictwa nie ma nic wspólnego z kontenerami - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nie różni się od typowych budynków" - podkreślił.

Dyrekcja szpitala im. Pirogowa liczy na to, że dzięki zastosowaniu metody modułowej, inwestycja nie będzie uciążliwa dla pacjentów i personelu placówki, która przez cały czas trwania budowy ma pracować bez zakłóceń.

"Ta inwestycja jest jak tlen dla tego szpitala, jego pacjentów i pracowników, ponieważ pracujemy w bardzo trudnych warunkach. Szpital ma prawie sto lat i większość wcześniejszych modernizacji nie przystaje już do obecnych potrzeb" - zaznaczył dyrektor szpitala im. Pirogowa Roman Bocian. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.