PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: chore miasto z dobrą profilaktyką

  • Rynek Zdrowia/ (Ryszard Rotaub)    21 czerwca 2010 - 18:20
Łódź: chore miasto z dobrą profilaktyką

W Łodzi mają tyle placówek ochrony zdrowia, że niejedna aglomeracja mogłaby pozazdrościć. Z drugiej strony badania wskazują, że nie ma w Polsce miasta, którego mieszkańcy narzekaliby na zdrowie bardziej niż łodzianie.
Bynajmniej nie jest to przejaw zbiorowej hipochondrii. Z analiz Państwowego Zakładu Higieny oraz badań Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wynika że:
• co drugi mieszkaniec regionu uskarża się przynajmniej na jedną chorobę przewlekłą,
• a starsi ludzie (powyżej 65. roku życia) na 3-4 takie choroby (najczęściej to nadciśnienie tętnicze – 3/4, niedokrwienie serca – 1/3, zwyrodnienie stawów 2/3 i cukrzyca – 18-20 proc.).

 

Kiepskie zdrowie

- Na choroby przewlekłe skarży się co najmniej połowa seniorów w naszym województwie. Koszty, jakie ponoszą w związku z przyjmowaniem leków, zamykają się w kwocie 100 zł. Mam tu na uwadze najtańsze leki. Prawie 60 proc. mieszkańców przyjmuje je regularnie - informuje prof. Tomasz Kostka, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który prowadził badania na populacji seniorów liczącej kilka tysięcy osób.

Inni poszerzają czarną listę chorób o nerwice i depresje. Psychiczne zaburzenia i osobiste porażki związane m.in. z relatywnie dużym i długotrwałym bezrobociem przekładają się z kolei na wskaźniki samobójstw. Aż 21 proc. wszystkich samobójstw w minionym roku popełniono właśnie w województwie łódzkim.

Do tej listy dopisać można otyłość, choroby wynikające z wieloletniego uzależnienia od tytoniu (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) i alkoholu (najwyższy wskaźnik spożycia czystego alkoholu przez osoby powyżej 15. roku życia w Polsce).

 

Krótkie życie

By nie wydłużać katalogu przyczyn kiepskiej samooceny zdrowotnej mieszkańców, zacytujmy ogólną uwagę zamieszczoną w „Programie profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia” (opracowanego przez zespół pod kierunkiem prof. Wojciecha Drygasa):

„Stan zdrowia mieszkańców Łodzi i obecnego województwa łódzkiego różni się niestety pod wieloma względami na niekorzyść w porównaniu z resztą kraju. Świadczą o tym wyższe wskaźniki umieralności ogólnej, mniejsza średnia długość życia mężczyzn i kobiet, wysokie wskaźniki chorobowości i umieralności z powodu chorób układu krążenia i chorób nowotworowych.”

 

W stronę zdrowia

Programów profilaktyki zdrowotnej Łódź ma wiele. Maciej Prochowski, dyrektor wydziału zdrowia publicznego łódzkiego magistratu nie bez dumy mówi, że niektóre były inspiracją dla NFZ w konstruowaniu ogólnopolskich projektów. Dorota Łuczyńska, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi dodaje z kolei, że samorząd województwa łódzkiego od wielu lat opracowuje i wdraża programy profilaktyczne skierowane do mieszkańców regionu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Akademia Zdrowych Pleców, 2010-06-21 19:47:49

    Proponujemy miastu zrobienie coś co w rezultacie podniesie sprawność lokalnego społeczeństwa i w przyszłości uchroni przed degradacją zdrowotną. Zapraszamy do zapoznania się z kompleksowym programem naszej Fundacji AZP gotowi jesteśmy na uruchomienie Kompleksowego Centrum dla mieszkańców miasta....  rozwiń