PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź da 900 tys. na walkę z próchnicą

  • PAP    14 września 2011 - 18:09
Łódź da 900 tys. na walkę z próchnicą

900 tys. zł przeznaczy w ciągu trzech lat gmina Łódź na Miejski Program Profilaktyki Próchnicy dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. W środę uchwałę w tej sprawie przyjęli łódzcy radni - poinformował łódzki magistrat.
Badania epidemiologiczne prowadzone w Łodzi (zabierz głos/oceń przeydenta) wykazują, że próchnica zębów jest nadal poważnym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, a 12-latki w Łodzi mają średnio więcej niż dwa zęby stałe z próchnicą.

Miejski Program Profilaktyki Próchnicy będzie realizowany w latach 2012-14. W jego ramach przeprowadzone zostanie lakowanie drugich zębów trzonowych stałych (siódemki) u dzieci w wieku 12 i 13 lat z wysokim ryzykiem próchnicy.

- To właśnie te dzieci, u których będzie taka potrzeba i których rodzice wyrażą na to zgodę, będą miały lakowane zęby - poinformował rekomendując projekt przewodniczący Rady Miasta Tomasz Kacprzak (PO).

Koszt lakowania jednego zęba to 25 zł. W Łodzi jeden rocznik dzieci w tym wieku to 4-6 tys. osób. Gabinety stomatologiczne w których wykonywane będą zabiegi mają zostać wybrane w drodze konkursu.

Program zakłada także działania edukacyjne podnoszące świadomość prozdrowotną kobiet w ciąży i uświadamiających m.in. o konieczności pierwszej wizyty u stomatologa pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka.

Program ruszy od początku przyszłego roku. Rocznie miasto przeznaczy na jego realizację 300 tys. zł.

Środowe obrady Rady Miejskiej w Łodzi - po raz pierwszy w historii łódzkiego samorządu - były transmitowane "na żywo" w internecie dzięki współpracy z Politechniką Łódzką. Na razie była to próbna transmisja za którą samorząd nie płacił i nie wiadomo, czy radni zdecydują się na stałe transmisje obrad. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.