PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Do budowy onkologicznego hospicjum brakuje 14 mln zł

  • PAP/KDS    29 marca 2018 - 17:08
Łódź. Do budowy onkologicznego hospicjum brakuje 14 mln zł
W woj. łódzkim na raka umiera rocznie około 7 tys. osób. (fot.pixabay.com)

Około 14 mln zł brakuje do zakończenia budowy pierwszego stacjonarnego ośrodka dla pacjentów onkologicznych. 

  • Budową placówki, w której ma być 49 miejsc dla pacjentów, co zapewniłoby 80 proc. zapotrzebowania na opiekę paliatywną w Łodzi, zajmuje się Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie.
  • Remont i przebudowa budynku przy ul. Pojezierskiej w Łodzi, gdzie ma powstać placówka trwa od 2014 roku. 
  • W ubiegłym roku prace stanęły, bo zabrakło pieniędzy - potrzeba jeszcze 14 mln zł.

W 2013 roku łódzki magistrat użyczył Stowarzyszeniu kompleks zabudowań dawnej szkoły przy ul. Pojezierskiej. Od tego czasu w budynku zachodnim dokonano wielu zmian, m.in. wymieniono wszystkie instalacje, okna, wyremontowano dach i wydzielono sale dla pacjentów. Jednak w ubiegłym roku - ze względu na brak pieniędzy - prace wstrzymano.

- Do ukończenia remontu, budowy windy, zakupu sprzętu medycznego i uruchomienia całego budynku hospicjum potrzeba jeszcze aż 14 mln zł. Chodzi o potrzeby remontowanego zachodniego skrzydła oraz planowanej adaptacji skrzydła wschodniego, gdzie w kolejnym etapie Stowarzyszenie utworzy ośrodek pobytu dziennego dla 20 pacjentów onkologicznych i z chorobą Alzheimera. Uporządkowania wymaga także olbrzymi teren wokół obiektu - poinformowali przedstawiciele Stowarzyszenia na konferencji prasowej w czwartek (29.03).

Czytaj więcej: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przejdzie gruntowną modernizację

Według danych Europejskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej z 2011 roku na 100 tys. mieszkańców powinno przypadać co najmniej 10 łóżek opieki paliatywnej. W Łodzi wskaźnik ten wynosi zaledwie 3,8 i jest prawie dwukrotnie niższy niż średnia krajowa, wynosząca 7,3. Jak podaje Stowarzyszenie, w mieście brakuje aż 60 miejsc.

W woj. łódzkim na raka umiera rocznie około 7 tys. osób. Jednocześnie Łódź jest jedynym miastem wojewódzkim bez hospicjum stacjonarnego dla dorosłych. Według Stowarzyszenia, najbliższe, z którego mogą skorzystać mieszkańcy Łódzkiego, jest w położonym prawie 130 km od Łodzi Licheniu.

- Trzy oddziały medycyny paliatywnej w łódzkich szpitalach im. WAM, Kopernika i Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego oferują łącznie 38 łóżek. To nie zabezpiecza nawet połowy zapotrzebowania. Każdy z nas widział, jak na raka umiera ktoś z jego bliższego lub dalszego otoczenia. Ta umierająca osoba mogła być potencjalnie pacjentem hospicjum. O ile zdążyła otrzymać pomoc, bo wielu chorych umiera w kolejce oczekujących, cierpiąc w bólu. Niekiedy czekają 3-4 miesiące. To niehumanitarne - podkreśliła prezes Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie i Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Czytaj więcej: Zapracowani łodzianie przebadają się za darmo

Remont obiektu przy ul. Pojezierskiej prowadzono etapami zależnie od pozyskanych funduszy. Kosztował już ponad 3 mln zł, z czego 2 mln zł zgromadziło Stowarzyszenie przy dużym wsparciu łodzian, m.in. przekazujących na inwestycję 1 proc. podatku. Budowa hospicjum była też jednym z najpopularniejszych projektów w głosowaniu na budżet obywatelski w 2016 r. - wsparło go ponad 9,5 tys. mieszkańców miasta.

Zdaniem Ciałkowskiej-Rysz, jedyną szansą na pozyskanie dużej jednorazowej dotacji, która pozwoliłaby na ukończenie remontu, jest konkurs na dofinansowanie z pieniędzy UE przyznawanych przez Urząd Marszałkowski. W lutym Stowarzyszenie złożyło wniosek w ramach VII osi priorytetowej "Infrastruktura dla usług społecznych" Regionalnego Programu Operacyjnego, która jest przeznaczona dla przedsięwzięć z zakresu geriatrii, opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz zaburzeń psychicznych. Teraz organizacja czeka na odpowiedź, od której będzie zależał dalszy los hospicjum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.