PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź gotowa do zmian w nocnej opiece zdrowotnej

  • PAP/AH    29 września 2017 - 12:55
Łódź gotowa do zmian w nocnej opiece zdrowotnej
Łódzki NFZ rozesłał do tej pory ponad 36 tys. SMS informujących pacjentów o zmianach w organizacji opieki zdrowotnej. (Fot. Pixabay)

Mieszkańcy Łodzi i pow. opoczyńskiego, łódzkiego wschodniego, zgierskiego oraz piotrkowskiego będą od 1 października korzystać z nowych punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. W pozostałych powiatach nocną pomoc świadczyć będą te same placówki, co do tej pory.
• 1 października w całym kraju wchodzi w życie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli sieci szpitali.

• W związku z tym zmieni się organizacja nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

• W Łódzkiem oprócz dotychczasowych punktów świadczących tego typu usługi, pojawią się nowe placówki. 

 Jak poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder, większość mieszkańców woj. łódzkiego będzie od października korzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej w tych samych placówkach, co do tej pory. Nowe punkty świadczące usługi POZ w nocy i w dni wolne od pracy zostaną otwarte w Łodzi oraz powiatach opoczyńskim, łódzkim wschodnim, zgierskim i piotrkowskim.

W Łódzkiem po godzinach pracy poradni podstawowej opieki zdrowotnej oraz w soboty, niedziele i święta pacjentami zaopiekuje się 28 szpitali, które zostały zakwalifikowane na I, II i III poziom podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. Według danych Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, w regionie łódzkim łatwiej będzie uzyskać taką pomoc, ponieważ liczba zespołów pielęgniarsko-lekarskich zwiększy się z 63 do 67, a liczba punktów nocnej pomocy z 29 do 33.

W Łodzi nocną pomoc medyczną świadczyć będzie siedem zamiast - jak dotychczas - pięciu placówek. Pacjenci z dzielnicy Polesie uzyskają pomoc w szpitalu im. Pirogowa, ze Śródmieścia - w Centrum Medycznym im. Rydygiera, z Widzewa - w C.M. im. Jonschera przy ul. Milionowej, ze wschodu Bałut - w szpitalu przy ul. Przyrodniczej, z zachodu (Radogoszcz, Teofilów) - w szpitalu im. Biegańskiego, z północy Górnej - w szpitalu im. Kopernika, z południa (Chojny, Ruda) - w Szpitalu Zakonu Bonifratrów im. Jana Bożego.

W pow. piotrkowskim opiekę nad pacjentami przejmą dwa podmioty - dla południowej części Powiatowy ZOZ przy ul. Roosevelta, dla północnej - szpital im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

W łódzkim wschodnim zamiast Gminnej Przychodni w Andrespolu pacjentami zaopiekują się trzy szpitale: Szpital Zakonu Bonifratrów w Łodzi, Szpital im. K. Jonschera w Łodzi i Szpital Specjalistyczny w Brzezinach.

Z końcem września wygaśnie umowa z NZOZ Vita Med, świadczącą świąteczną pomoc dla mieszkańców opoczyńskiego - od października będzie ich leczyć szpital im. Biernackiego w Opocznie.

W pow. zgierskim po nocną pomoc mieszkańcy Zgierza i okolic będą zgłaszać się do szpitala im. Skłodowskiej-Curie, a pacjenci z Głowna i Strykowa - do szpitala ABIS w Głownie.

Pacjenci z pozostałych powiatów uzyskają pomoc w tych samych miejscach, co do tej pory; w punktach nocnej pomocy zorganizowanych przy szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbach przyjęć placówek działających w systemie podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, czyli w sieci szpitali.

Łódzki NFZ rozesłał do tej pory ponad 36 tys. SMS informujących pacjentów o zmianach w organizacji opieki zdrowotnej. W piątek na swojej stronie internetowej uruchomił interaktywną mapę - wystarczy wpisać na niej swój adres domowy, by znaleźć najbliższy punkt nocnej pomocy.

Od godz. 18.00 w piątek do godz. 8.00 w poniedziałek 2 października pod numerem tel. 42 275 40 55 w sprawie nocnej pomocy lekarskiej całodobowo będą dyżurować pracownicy łódzkiego NFZ.

Przez najbliższe dwa tygodnie w godz. 8.00-20.00 pacjenci z Łódzkiego będą mogli zasięgać informacji o nocnej opiece zdrowotnej pod numerami infolinii 801 002 275 (dla tel. stacjonarnych) i 42 299 92 75 (dla tel. komórkowych).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.