PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź szczepi seniorów przeciw grypie

  • PAP    1 września 2014 - 19:42
Łódź szczepi seniorów przeciw grypie

- W Łodzi rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie skierowana do mieszkańców, którzy ukończyli 65 lat. W tym roku na szczepionki magistrat przeznaczył 176 tys. zł.
Jak poinformowała dr Elżbieta Roczek Z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, w ramach programu finansowanego przez Urząd Miasta Łodzi z bezpłatnych szczepień przeciwgrypowych będzie mogło skorzystać ponad 6 tys. łodzian po 65. roku życia.

Łodzianie, którzy chcieliby poddać się szczepieniu, powinni zgłosić się z dowodem tożsamości do jednej z kilkudziesięciu miejskich przychodni zdrowia - bez względu na miejsce zamieszkania - i zadeklarowanie tego lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepienia będą odbywać się w wyznaczone dni września i października - aż do momentu wyczerpania szczepionek.

Czytaj też:  Samorządy poprawią dostępność do szczepień

Dr Roczek zaznaczyła, że program szczepień seniorów przeciw grypie jest prowadzony przez łódzki magistrat od 2008 r. i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. "Populacja osób po 65. roku życia sięga w Łodzi ponad 115 tys. Sfinansowanie szczepionek dla wszystkich jest niemożliwe" - dodała.

Seniorzy i osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy choroba wieńcowa, należą do grup zagrożonych wystąpieniem powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc, ucha środkowego czy mięśnia sercowego. Dlatego specjaliści zalecają im poddawanie się szczepieniom przeciwgrypowym w każdym sezonie zachorowań, który w Polsce rozpoczyna się we wrześniu.

Czytaj też: Te miasta promują profilaktykę grypy 

Szczepionki przeciw grypie co roku dostosowywane są do szczepów drobnoustrojów, które w kolejnych miesiącach będą się rozprzestrzeniać na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dwa razy w roku (w lutym dla półkuli północnej i we wrześniu dla półkuli południowej) aktualizuje swoje zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie.

Według Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepionki przeciwko grypie sezonowej 2014/2015 są już dostępne w Polsce. Do hurtowni farmaceutycznych trafiło 500 tys. dawek szczepionek przeciwko grypie sezonowej.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2013/2014 wyniosła prawie 2,7 mln przypadków, odnotowano ponad 9 tys. hospitalizacji oraz 15 zgonów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2014-09-02 08:56:55

    Czyżby nowszy rodzaj "pawulonu"?