PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzki samorząd walczy z rakiem

  • PAP    10 kwietnia 2012 - 12:45

Kolejna edycja akcji „Zdrowa kobieta – profilaktyka raka piersi”, której głównym celem jest obniżenie liczby zachorowań i zgonów na nowotwory piersi, rusza w kwietniu w Łódzkiem.
Akcja skierowana jest do kobiet w wieku od 25 do 44 lat z terenu województwa (zabierz głos/oceń marszałaka).

Tegoroczna akcja realizowana będzie w siedmiu szpitalach regionu: w Łodzi, Zgierzu, Sieradzu, Skierniewicach, Bełchatowie, Pabianicach i Piotrkowie Trybunalskim. Wystarczy zapisać się do wybranej placówki; nie jest wymagane skierowanie. Darmowe badania będą prowadzone w kwietniu, czerwcu i w październiku tego roku.

Samorząd województwa przeznaczył na nią w tym roku ponad 110 tys. zł – poinformowała we wtorek rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska.

Organizatorzy chcą upowszechnić wiedzę na temat potrzeby regularnych badań profilaktycznych w kierunku raka piersi, zwiększyć świadomości przez edukację zdrowotną oraz dostęp do porad specjalistycznych i badań profilaktycznych.

„W ramach edukacji zdrowotnej każdej pacjentce zostanie przekazany odpowiedni zakres wiedzy na temat budowy gruczołu piersiowego, znaczenia wczesnego wykrywania raka piersi dla zdrowia kobiety, profilaktyki, czynników ryzyka zachorowania na raka piersi i samej choroby” – wyjaśniła Blewąska.

Edukacja obejmuje także naukę samobadania piersi i zasad zdrowego stylu życia. Oprócz tego, w zależności od wskazań lekarza, pacjentka będzie mogła mieć wykonane badanie USG piersi.

W tym roku w akcji biorą udział poradnie i specjalistyczne oddziały szpitali: im. Kopernika w Łodzi, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu, SP ZOZ im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach, szpital im. Jana Pawła II w Bełchatowie, SP ZOZ Pabian–Med w Pabianicach oraz szpital im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.

Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że w ubiegłym roku podczas akcji przebadano w Łódzkiem 1741 kobiet, w tym u 1350 wykonano badanie USG piersi. U 28,6 proc. pacjentek, u których przeprowadzono badanie USG piersi (386 badanych) odnotowano wynik nieprawidłowy.

Spośród przebadanych kobiet, 32 skierowano do dalszej diagnostyki w poradni onkologicznej (podejrzenie nowotworu), zaś u 361 pacjentek lekarze stwierdzili podejrzenie innej zmiany w piersiach sugerującej potrzebę wzmożonego nadzoru medycznego.

Według specjalistów rocznie 14 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka piersi, a dziennie umiera 13 z nich. Pod względem częstości zachorowań rak piersi zajmuje w Polsce pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych kobiet.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.