PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzki szpital kupił skaner hybrydowy

  • PAP    6 lutego 2013 - 12:28
Łódzki szpital kupił skaner hybrydowy

Ponad 2,2 mln zł kosztował skaner hybrydowy - urządzenie do diagnostyki w onkologii - który w środę uruchomiono w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Jak podkreślają lekarze, jedno badanie tym aparatem daje najważniejsze informacje na temat guza nowotworowego.
Według rzeczniczki szpitala Adriany Sikory "to jedno z najbardziej wyrafinowanych i zaawansowanych narzędzi diagnostyki obrazowej w onkologii". Urządzenie składa się z dwóch różnych aparatów: gamma-kamery oraz z tomografu komputerowego.

Jak powiedziała rzecznik, obraz uzyskany z gamma-kamery nakładany jest na obraz z tomografu komputerowego, dzięki czemu w jednym badaniu uzyskujemy komplet najważniejszych informacji na temat guza nowotworowego: potwierdzenie, że guz istnieje, jego rozmiar, kształt, gęstość i dokładną lokalizację w ciele pacjenta.

Sikora zwróciła uwagę, że badania wykonywane tym aparatem są wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce onkologicznej. Umożliwiają uwidocznienie pierwotnych i przerzutowych zmian nowotworowych w takich narządach jak: wątroba, nerki, kości, płuca, mózg. Skaner ma także zastosowanie w diagnostyce kardiologicznej, nefrologicznej oraz endokrynologicznej.

Aparat został zakupiony w ramach projektu "Modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi jako kompleksowa realizacja planu rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego". Kosztował ponad 2,2 mln zł. 85 proc. tej kwoty pochodziło z pieniędzy UE, pozostała - z kasy samorządu województwa łódzkiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.