PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzki szpital z nową pracownią

  • PAP    5 października 2012 - 17:39
Łódzki szpital z nową pracownią

35 mln zł kosztować będzie budowa i wyposażenie pracowni pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym szpitala im. Kopernika w Łodzi.
Uruchomienie pracowni zaplanowano na październik 2013 r. W piątek podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę pracowni. PET to najnowocześniejsza i najbardziej precyzyjna metoda wczesnego diagnozowania nowotworów, a dzięki pracowni wykrywalność nowotworów w łódzkim ośrodku zwiększyć się ma do 90 proc.

„Łódzka onkologia była bardzo zaniedbana, stąd olbrzymia waga, jaką przykładamy do jej rozwoju. Jest to istotne w regionie, gdzie dominują osoby starsze” – mówił dyrektor szpitala im. Kopernika, Wojciech Szrajber. Podkreślił, że pracownia PET nie będzie służyła jedynie onkologii, ale będą korzystały z niej także inne oddziały.

Budowa pracowni badań PET jest największą inwestycją w historii szpitala im. Kopernika. Jej utworzenie wymaga przystosowania kilku dużych pomieszczeń – do tego celu został przeznaczony dawny budynek działu technicznego, który zostanie całkowicie przebudowany.

PET jest badaniem z dziedziny medycyny nuklearnej. Polega na podawaniu minimalnej ilości fizjologicznych molekuł (glukoza, aminokwasy) znaczonych atomami radioaktywnymi o krótkim półokresie rozpadu – nazywane są one radioznacznikiem PET. Radioznacznik podaje się pacjentowi drogą dożylną, a następnie przy użyciu detektora można ocenić różne funkcje organizmu.

W przypadku badania PET pacjent jednocześnie poddany jest badaniu tomografii komputerowej (CT), dzięki któremu można ocenić anatomię narządu pacjenta i zlokalizować precyzyjnie ewentualne ogniska nowotworowe.

Jak poinformowała rzeczniczka szpitala Adriana Sikora pracownia będzie wyposażona w cyklotron do produkcji izotopów, co eliminuje konieczność sprowadzania radioznaczników transportem lotniczym z innych ośrodków w kraju czy z zagranicy. Dzięki temu czas oczekiwania pacjentów na badania ma być krótszy, a koszt badań – niższy.

<!-- pagebreak //-->

Metoda PET umożliwia m.in. zdiagnozowanie wczesnych stanów nowotworowych, sprawdzenie, czy wystąpiły przerzuty nowotworowe do innych narządów, bardzo dokładną lokalizację ogniska patologicznego w celu podjęcia specjalistycznej terapii, rozpoznanie ognisk nowotworowych w całym ciele.

Większość środków na inwestycję – ponad 18 mln zł – pochodzi z budżetu samorządu województwa łódzkiego, a 16,5 mln zł ze środków unijnych. Generalnym wykonawcą pracowni jest konsorcjum spółek Warbud i Siemens.

To kolejna inwestycja w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi. W tym roku oddano do użytku m.in. nowoczesny oddział brachyterapii, pododdział chemioterapii jednego dnia oraz nowe pomieszczenia dla kliniki-oddziału hematologii i oddziału chorób rozrostowych.

Te ostatnie inwestycje realizowane były w ramach projektu kompleksowej modernizacji i rozwoju Ośrodka Onkologicznego. Trwa m.in. przebudowa pomieszczeń dla potrzeb oddziału chemioterapii czy modernizacja oddziału chirurgii klatki piersiowej, nowotworów i rehabilitacji oddechowej. Jeszcze w tym roku – po przebudowie – ma zostać oddana do użytku Wojewódzka Przychodnia Onkologiczna.

Wartość inwestycji w ramach projektu modernizacyjnego to niemal 59 mln zł (prawie 50 mln pochodzi ze środków unijnych). 15 mln zł z tej kwoty zostało przeznaczonych na zakup aparatury medycznej i wyposażenia.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.