PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: 700 lekarzy wypowie klauzulę opt-out. Sprawne funkcjonowanie szpitali pod znakiem zapytania

  • PAP/KDS    6 grudnia 2017 - 18:03
Łódzkie: 700 lekarzy wypowie klauzulę opt-out. Sprawne funkcjonowanie szpitali pod znakiem zapytania
Wypowiedzenia dotyczą 16 z 45 szpitali w regionie (fot. pixabay.com)

Ponad 700 lekarzy z regionu łódzkiego zadeklarowało wypowiedzenie klauzuli opt-out. Dla szpitali oznacza to spore utrudniana w pracy od stycznia 2018.  Decyzja lekarzy jest formą protestu w walce o zwiększenie nakładów na zdrowie do 6,8 PKB.
• Decyzja lekarzy w praktyce oznacza to, że w styczniu szpitale mogą mieć problemy z zapewnieniem pacjentom właściwej opieki.

• Koordynator akcji mówi o ponad 700 lekarzach, którzy zdecydowali się wypowiedzieć klauzulę. Urząd Wojewódzki o ponad 550 umowach. 

• Wypowiedzenia dotyczą 16 z 45 szpitali w regionie. 

- W Łódzkiem klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 700 lekarzy i ta liczba wciąż rośnie. Osoby początkowo niechętne protestowi dołączają do nas. Szacujemy, że wypowiedzenia w regionie łódzkim stanowią prawie jedną czwartą wszystkich wypowiedzeń w kraju - podał lekarz Jan Czarnecki, koordynator wypowiadania klauzul opt-out i redukcji czasu pracy środowiska lekarskiego w woj. łódzkim.

Jak powiedział, wypowiedzenia dotyczą 16 z 45 szpitali w Łódzkiem. Dodał, że skala zjawiska prawdopodobnie jest większa, ponieważ nie wszyscy lekarze pracują w ramach klauzuli opt-out.

- Oni nie mają czego wypowiedzieć, jednakże redukują czas pracy w innych niż podstawowe miejsca pracy, jak np. nocna i świąteczna pomoc lekarska czy podstawowa opieka zdrowotna. Nasza akcja zacznie się w styczniu i wtedy będziemy mówić o jej wymiernych rezultatach - zaznaczył.

Przedstawiciele protestujących lekarzy spotkali się w środę (6.12) na konferencji prasowej przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który jest jednym z największych szpitali w kraju; wypowiedzenie klauzuli opt-out złożyło już ponad 180 z 400 pracujących w ICZMP lekarzy.

Czytaj więcej: Szpitale pod ścisłą kontrolą. Będą nowe obowiązki

Klauzula opt-out to wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może ją cofnąć z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, informując o tym pracodawcę na piśmie. Działania takie zapowiedzieli w październiku rezydenci, którzy prowadzili protest w sprawie zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek płac.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski podał, że w całym kraju do tej formy protestu dołączyły się ponad 3 tys. osób, które od 1 stycznia będą pracowały bez klauzuli opt-out.

Z kolei Czarnecki przypomniał, że w 2004 r., gdy wprowadzano klauzulę opt-out, kraje członkowskie UE dały sobie siedem lat na uzupełnienie niedoborów kadr i zlikwidowanie klauzuli. Zaznaczył też, że w związku z tym ochrona zdrowia w Polsce od sześciu lat żyje na kredyt.

Podstawowy postulat protestujących medyków to zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc PKB. Wsparcia medykom udzieliła m.in. Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Czytaj więcej: Polacy podzieleni w ocenie reformy POZ

- OZZL daje protestującym pełne wsparcie - większość tych akcji jest organizowana przez nasze oddziały terenowe, które są w szpitalach. Wspieramy ich prawnie, organizacyjnie i tworzymy fundusz wspierający lekarzy, którzy przez protest utracą część zarobków. Mamy sygnały z całej Polski, że są próby wywierania nacisku na lekarzy; reagujemy na to wsparciem prawnym - podkreślił rzecznik OZZL Marcin Kasierski.

Liczbę wypowiedzeń umów opt-out monitoruje również Urząd Wojewódzki w Łodzi - z danych przekazanych przez dyrekcje szpitali wynika, że wypowiedziano 573 umowy. Złożyli je rezydenci i inni lekarze ze szpitali w Łodzi - ICZMP, im. Kopernika, im. Pirogowa, im. WAM oraz Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego, a także ze szpitalu w Sieradzu, Zgierzu i Bełchatowie.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska, we wtorek wojewoda Zbigniew Rau spotkał się z dyrektorami tych szpitali, by przeanalizować sytuację pod kątem zagrożenia dla pacjentów. Na razie nie zapadły żadne wiążące decyzje. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.