PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie. Dodatkowe 160 mln zł na opiekę zdrowotną w regionie

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 18:06
Łódzkie. Dodatkowe 160 mln zł na opiekę zdrowotną w regionie
Szef łódzkiego NFZ szacuje, że region otrzyma dodatkowe 160 mln zł na opiekę zdrowotną. (fot.pixabay.com)

Skrócenie kolejek na zabieg wstawienia endoprotezy czy leczenie zaćmy. Taki efekt ma przynieść przyjęte w czwartek przedrozumienia między rezydentami i resortem zdrowia w woj. Łódzkiem. Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego NFZ szacuje, że region otrzyma dodatkowe 160 mln zł na opiekę zdrowotną.
- Szacujemy, że w woj. łódzkim nastąpi wzrost środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną szeroko rozumianą - nie tylko w sensie świadczeń, ale również na wynagrodzenia dla lekarzy - o kwotę ok. 160 mln zł. Podjąłem decyzję o nierównym podziale tegorocznej puli pieniędzy - przesunąłem środki z II półrocza 2018 r. na I półrocze, dlatego jeszcze w tym miesiącu pacjenci i lekarze powinni zaobserwować skracanie się kolejek na niektóre zabiegi m.in dotyczące wszczepiania endoprotez i leczenia zaćmy - podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński na piątkowej konferencji w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

W związku z zapowiedzianym przez ministerstwo zdrowia "zastrzykiem pieniędzy" łódzki NFZ zapowiada także zwiększenie w tym roku kontraktowania świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, diagnostyki obrazowej - m.in. rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Zdaniem Olsińskiego, 160 mln zł będzie dla Łódzkiego kwotą znaczącą. Dla porównania przypomniał, że w ubiegłym roku w ramach rezerwy NFZ łódzki oddział Funduszu przeznaczył dodatkowe 35 mln zł na zabiegi m.in. dot. zaćmy i wszczepiania endoprotez, co pozwoliło na skrócenie kolejek pacjentów średnio o przeszło 3 miesiące.

Czytaj więcej: Bezdomni problemem dla szpitali. Jak go rozwiązać?

- Porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rezydentów jako główny podmiot stawia pacjentów i myślę, że to najważniejsze jego przesłanie. Ważne jest też, że sygnatariusze nie zapomnieli o innych zawodach medycznych; jest zobowiązanie ministra, że w 2018 r. będzie rozmawiał z przedstawicielami wszystkich zawodów w ochronie zdrowia i uzgadniał z nimi sposób pracy i płacenia za nią - podkreślił wicewojewoda łódzki Karol Młynarski.

Wicewojewoda podał, że - według danych z czwartku - w Łódzkiem klauzule opt-out wypowiedziało ponad 600 lekarzy (z czego ponad 300 to rezydenci), jednak problemy z obsadą dyżurów zgłaszał do tej pory tylko jeden szpital im. Kopernika w Łodzi, który w ostatnich dniach zaprzestał przyjmowania pacjentów na zabiegi planowe (głównie wszczepiania endoprotez) na oddziale urazowo-ortopedycznym.

- Dyrektor szpitala poinformował o wprowadzeniu równoważnego czasu pracy, polegającego na świadczeniu pracy zmianowej. Mam nadzieję, że po zawarciu porozumienia rezydenci i specjaliści podpiszą klauzule opt-out, bo nie ma innego wyjścia - lekarzy jest za mało. Ja też chciałbym, by można było pracować tylko 48 godzin w tygodniu - mówię to również jako lekarz - ale realia są takie, jakie są - zaznaczył wicewojewoda.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.