PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: Dwie placówki z sieci szpitali nie spełniają wymogów

  • aw/PAP    28 czerwca 2017 - 11:07
Łódzkie: Dwie placówki z sieci szpitali nie spełniają wymogów
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi (fot.zdrowie.lodzkie.pl)

Szpital im. Biegańskiego w Łodzi oraz Centrum Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim znalazły się w sieci szpitali woj. łódzkiego, mimo że nie spełniały wymogów formalnych. Łódzki NFZ uznał, że udzielane przez nie świadczenia zaspokajają istotne potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu.
"Oba podmioty nie spełniały kryteriów wynikających z ustawy, jednak ich działalność zabezpiecza istotne potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu, dlatego wnioskowałem do Ministerstwa Zdrowia o zaliczenie ich do sieci. Wniosek został zaakceptowany" - podkreślił dyrektor łódzkiego oddziału NFZ Artur Osiński na środowej (28 czerwca) konferencji poświęconej ogłoszeniu sieci szpitali dla woj. łódzkiego.

Łódzki szpital im. Biegańskiego, który posiada m.in. oddziały chorób zakaźnych, kardiologii i dermatologii, został zakwalifikowany do III poziomu tzw. zabezpieczenia świadczeń. Z kolei Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED odgrywa ważną rolę w regionie jako placówka zajmująca się leczeniem nowotworów - jedyna w Tomaszowie Mazowieckim.

"W ramach podstawowego zabezpieczenia szpitalnego w Łódzkiem w sieci znalazło się 36 szpitali z ponad 10 tys. łóżek. Poza siecią pozostało 350 łóżek szpitalnych. Liczby te pokazują, że na następne cztery lata zachowana zostanie stabilność i przewidywalność finansowania podstawowej opieki szpitalnej" - zaznaczył wicewojewoda Karol Młynarczyk.

Jak dodał dyrektor łódzkiego NFZ, poza siecią szpitali znalazło się 28 jednostek, które nie mają znaczenia strategicznego - zwykle realizowały one świadczenia jednodniowe i planowe.

"NFZ nie będzie likwidował żadnego szpitala; placówki, które znalazły się poza siecią, będą mogły uczestniczyć w postępowaniach konkursowych na dotychczasowych zasadach i w ramach konkursu będą mogły zostać wybrane jako jednostki uzupełniające sieć szpitali" - wyjaśnił.

Szpitale znajdujące się w sieci będą miały zagwarantowane finansowanie z NFZ przez najbliższe cztery lata - począwszy od 1 października.

Konkursy ofert na świadczenia realizowane dotąd przez szpitale, które nie zostały zakwalifikowane do sieci, zostaną ogłoszone na początku lipca; będą mogli przystąpić do nich dotychczasowi i nowi świadczeniodawcy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.