PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: Rusza wieloprofilowy program opieki nad wcześniakami "Otulinka"

  • PAP/EM    22 lutego 2017 - 15:21
Łódzkie: Rusza wieloprofilowy program opieki nad wcześniakami "Otulinka"
Programem "Otulinka" zostaną objęte m.in. noworodki z niską wagą urodzeniową (fot. uml.lodz.pl)

Zapewnienie ciągłości opieki nad wcześniakami opuszczającymi szpital oraz wsparcie rodziców dzieci zagrożonych zaburzeniami rozwoju to cel programu "Otulinka", który ruszył w Łodzi. Łódzki ośrodek jest jedynym w regionie świadczącym tego typu pomoc.
"To pierwszy w woj. łódzkim wieloprofilowy program opieki nad wcześniakami oraz noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju, który będzie działać we współpracy z oddziałami neonatologicznymi w sposób usystematyzowany i strukturalny" - podkreśliła prezes Fundacji Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat" Izabela Jachim-Kubiak.

Do otwartego w środę (22 lutego) w łódzkiej siedzibie Fundacji "Kolorowy Świat" ośrodka "Otulinka" mali pacjenci będą kierowani przez lekarzy z oddziałów neonatologicznych i położniczych. Jak wyjaśniła, Jachim-Kubiak, rodzice otrzymają bezpośrednie skierowanie do "Otulinki", gdzie zostaną przyjęci bez długiego oczekiwania w kolejce. Na przyjęcie w specjalistycznej poradni lub na oddziale dziennym szpitala trzeba czekać obecnie kilka lub nawet kilkanaście tygodni.

Programem "Otulinka" zostaną objęte m.in. noworodki z niską wagą urodzeniową, z zaburzeniami neurologicznymi lub nieprawidłowościami w badaniach obrazowych OUN, urodzone w zamartwicy, z wadami rozwojowymi i genetycznymi. Mali pacjenci oraz ich rodzice uzyskają opiekę terapeutyczną zespołu lekarzy rehabilitacji, fizjoterapeutów, neurologopedów, psychologów. Twórcy programu założyli, że pierwsza wizyta w ośrodku ma trwać 1,5 godziny - obok lekarza będzie w niej uczestniczył także fizjoterapeuta.

"Otulinka" to pierwszy etap w tworzonym przez Fundację systemie zintegrowanej i kompleksowej opieki terapeutycznej nad dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi, do którego należy już Ośrodek Wczesnego Wspomagania Rozwoju, Dzienny Oddział Rehabilitacji, Kolorowe Przedszkole i Kolorowa Szkoła. Przez 2 lata będzie projektem pilotażowym obejmującym woj. łódzkie; docelowo Fundacja planuje, by wieloprofilowy program opieki nad wcześniakami objął swym działaniem całą Polskę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.