PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie szpitale marszałkowskie w sieci

  • Marzena Sygut/Rynek Zdrowia    5 stycznia 2012 - 12:09
Łódzkie szpitale marszałkowskie w sieci

Pod koniec przyszłego roku 17 placówek medycznych, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa łódzkiego połączy Regionalny System Informacji Medycznej (RSIM).
To nowatorski w skali kraju projekt, który ma zapewnić jednolitą infrastrukturę informatyczną wszystkim placówkom podległym samorządowi.

Sieć nie tylko zapewni Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi (zabierz głos/oceń marszałka województwa) szybki dostęp do danych statystycznych dotyczących funkcjonowania szpitala, dzięki czemu możliwa będzie błyskawiczna ocena jego pracy, ale też umożliwi elektroniczną wymianę danych między szpitalami. Uszczelni też cały system biały.

Dyrektorzy, będą mieć przy swoim stanowisku pracy wgląd w bieżące wydatki ponoszone na leczenie określonego pacjenta, czy zużycie leków, lekarze – do danych pacjenta znajdujących się na różnych oddziałach, a pacjenci zapewnioną e-rejestrację. Koszt realizacji przedsięwzięcia w to 40 mln zł, z czego 75 proc. środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Wprowadzanie RSIM podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmuje budowę odpowiedniej infrastruktury sieciowej, instalację sprzętu i oprogramowania w zakładach opieki zdrowotnej województwa łódzkiego. W drugim etapie powstanie portal medyczny, za pomocą którego pacjent będzie mógł dostać szybką informację o dostępności poszukiwanego specjalisty. Istotną funkcjonalnością portalu będzie ewidencja, wskazująca, gdzie znajdują się dokumenty leczenia każdego pacjenta – informuje Marcin Zawisza, kierownik projektu RSIM.

– W skład budowanej infrastruktury sieciowej wejdą połączenia światłowodowe między budynkami, okablowanie strukturalne, zostaną zmodernizowane serwerownie, zainstalowane urządzenia aktywne dla potrzeb lokalnych sieci teleinformatycznych w placówkach – tłumaczy. Niedawno marszałek województwa łódzkiego podpisał umowę ze spółką Asseco Poland, która zajmie się budową infrastruktury sieciowej.

Bardzo pozytywnie projekt ocenia Piotr Korżyk, lekarz naczelny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Pirogowa w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta).
– Dzięki temu przedsięwzięciu nasz szpital zyskuje nową sieć komputerową spełniającą wszystkie współczesne wymagania. Docelowo, możliwość wymiany informacji medycznych pomiędzy szpitalami marszałkowskimi – tłumaczy Korżyk.
I dodaje: – Wprawdzie posiadamy własną sieć wewnętrzną ale ona ma już kilka lat, a w konstruowaniu sieci od tej pory wiele się zmieniło, jako beneficjenci zyskamy jej darmową modernizację .

Z kolei Piotr Próba, kierownik działu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach (zabierz głos/oceń prezydenta) przyznaje, że jego placówka jest jednym z podmiotów, które zyskają najwięcej. – Nasz szpital posiada bardzo starą sieć, fragmentaryczną, powstałą pod koniec lat 90-tych, która dedykowana była jedynie administracji czyli tzw. części szarej. Część biała prowadzona jest na jednym stanowisku komputerowym – tłumaczy.

Szpital w Skierniewicach zlokalizowany jest w starym parku i zajmuje kilka budynków. Dlatego, gdyby był zmuszony sam inwestować w budowę takiej sieci, koszty związane z tą inwestycją byłyby dla placówki olbrzymim obciążeniem.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Anna, 2012-01-05 12:47:47

    zacznijcie od pacjenta a jednocześnie osobę która płaci składki na ZUS i to tam powinny spływać wszystkie dane informatyczne o stanie zdrowia pacjenta!!! Szpitale czy przychodnie powinny korzystać z tej bazy danych a nie odwrotnie... Bolączką Polski jest prywatna służba zdrowia która zawłaszczyła so...bie dane dotyczące zdrowia pacjenta , jego prywatnych badań itp...i która nie prowadzi żadnych kas fiskalnych (wolna amerykanka) tego nie spotyka sie w innych krajach UE  rozwiń