PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: Szpitale w sieci otrzymają ponad pół miliarda na finansowanie świadczeń

  • PAP/MN    18 września 2017 - 12:40
Łódzkie: Szpitale w sieci otrzymają ponad pół miliarda na finansowanie świadczeń
W sieci szpitali w Łódzkiem jest 36 placówek. (fot. pixabay)

Jeszcze w tym roku do szpitali w Łódzkiem, włączonych do sieci, trafi 551 mln zł na finansowanie świadczeń. Dyrektorzy tych placówek zaakceptowali kwoty ryczałtów na IV kwartał - poinformowała rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder.
Dodała, że szpitale na pierwszym, drugim i trzecim poziomie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) uzgodniły także kwoty finansowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którą zapewnią pacjentom od 1 października. Jak informuje, w ostatnim kwartale tego roku do szpitali w sieci trafi 551 mln zł na finansowanie świadczeń w ramach ryczałtu.

Leder zwraca uwagę, że szpitale w sieci od 1 października będą rozliczały koszty świadczeń zdrowotnych udzielonych w ramach umów sieciowych w formie ryczałtowej. Wysokość ryczałtu została wyliczona na podstawie liczby i struktury świadczeń wykonanych przez szpital w 2015 roku, ale według taryf i wskaźników obowiązujących w dniu wejścia w życie sieci szpitali.

Czytaj też: Dodatkowe pieniądze na onkologię, dentobusy, oddziały noworodkowe

"Warto przypomnieć, że od 1 lipca NFZ dokonał waloryzacji o dwa procent świadczeń realizowanych m.in. w leczeniu szpitalnym, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a także stawek bazowych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć" - poinformowała Leder.

Dodała, że kolejna podwyżka wyceny świadczeń o 4 proc. - w porównaniu z wyceną w czerwcu - została wprowadzona w ostatnim kwartale tego roku. Ryczałt wyliczono według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Czytaj też: Siec szpitali: Szpitale na Opolszczyźnie z nowymi umowami z NFZ

Jak przypomina rzeczniczka, finansowanie ryczałtowe obejmuje łącznie wszystkie profile, rodzaje i zakresy, w których szpital udziela świadczeń w ramach PSZ, czyli m.in. oddziały szpitalne, leczenie w poradniach specjalistycznych. Część świadczeń będzie finansowana odrębnie - ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej ich dostępności - i rozliczana na dotychczasowych zasadach. Będą to m.in.: porody, endoprotezoplastyka kolana i biodra oraz świadczenia wykonywane w ramach pakietu onkologicznego.

Według łódzkiego NFZ, w sieci szpitali w Łódzkiem jest 36 placówek na sześciu różnych poziomach zabezpieczenia: ogólnopolskim, I, II, III, pulmonologicznym i onkologicznym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.