PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe: nowe bazy w mazowieckim. opolskim, wielkopolskim i lubuskim

  • pap    14 lipca 2015 - 19:25
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe: nowe bazy w mazowieckim. opolskim, wielkopolskim i lubuskim
Jedynym województwem bez bazy LPR było dotąd opolskie

W czterech regionach powstaną kolejne bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Samorządy zadeklarowały udział w wyposażeniu baz.
Cztery nowe bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, wyposażone w śmigłowce o łącznej wartości 115 mln zł, powstaną w woj. opolskim, wielkopolskim, lubuskim i mazowieckim - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Neumann wraz z sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Waldemarem Sługockim odwiedził we wtorek siedzibę LPR w Łodzi, zbudowaną dwa lata temu w ramach środków UE poprzedniej perspektywy. Jak zaznaczył, podobne nowoczesne bazy będą mogły powstać w czterech regionach, w miejscach, gdzie obecnie w dziedzinie tego typu usług medycznych odnotowuje się największe braki.

"Dobiega końca ogłoszony przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przetarg dotyczący zakupu czterech nowych śmigłowców. Pieniądze na ten cel zostały wygospodarowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jeśli przetarg zakończy się pomyślnie, w kraju powstaną cztery nowe bazy: w Opolu, Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego, Gorzowie (Lubuskie) i prawdopodobnie - bo w tej sprawie musi jeszcze podjąć decyzję zarząd województwa - w Siedlcach (Mazowieckie) - podkreślił Neumann.

Według wiceministra, LPR dysponuje obecnie 17 bazami rozmieszczonymi na terenie całego kraju. Jego zdaniem, cztery nowe siedziby LPR uzupełnią siatkę lotniczego pogotowia. "Uruchomienie jeszcze kolejnych 3-4 baz sprawi, że będziemy na najwyższym światowym poziomie w tej dziedzinie" - dodał.

Jak wyjaśnił Sługocki, w Polsce powstało dużo autostrad i dróg szybkiego ruchu; śmigłowce będą stanowić bezpieczny i niezawodny środek w udzielaniu szybkiej pomocy przy poważnych wypadkach drogowych, dlatego możliwe było pozyskanie na nie środków z UE w ramach działania Bezpieczeństwo ruchu drogowego. Postępowania kwalifikacyjne na śmigłowce zakończyły się w kwietniu, obecnie dopełniane są inne formalności potrzebne do sfinalizowania zakupu.

"W lipcu mamy zamiar podpisać umowy, na podstawie których zostaną wykonane płatności i jestem przekonany, że jeszcze w tym roku - o ile marszałkowie województw przygotują stosowne bazy - śmigłowce rozpoczną swoje działania. Wartość przedsięwzięcia to 115 mln zł, z czego 85 proc. zostało pokryte z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki interwencji europejskiej realizujemy kolejne ważne zadanie w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu" - podkreślił.

Marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak, który uczestniczył w spotkaniu wraz z marszałkiem woj. opolskiego Andrzejem Bułą i przewodniczącym sejmiku woj. opolskiego Norbertem Krajczym dodał, że w marcu br. Konwent Marszałków Województw jednogłośnie poparł starania resortu zdrowia i resortu infrastruktury w sprawie zakupu i lokalizacji nowych baz LPR.

"Cztery regiony, dla których zostaną zakupione śmigłowce, zadeklarowały udział w wyposażeniu baz. To dobry przykład sprawnej współpracy rządu z samorządami regionalnymi"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.