PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe uruchomiło sezonową bazę

  • PAP    23 czerwca 2011 - 17:44
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe uruchomiło sezonową bazę

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe uruchomiło sezonową bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Zegrzu Pomorskim k. Koszalina Jest to jedyna baza sezonowa w Polsce.
Do Zegrza Pomorskiego przyleciał nowoczesny ratunkowy śmigłowiec Eurocopter EC 135. Ostatni raz helikopter stacjonował tutaj w 2008 r. Wówczas była to maszyna typu Mi-2, której obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nie używa.

Eurocopter EC 135 wykonał w czwartek pierwszy lot. Zaraz po uruchomieniu bazy, śmigłowiec poleciał do Szczecinka, aby zabrać stamtąd do Szczecina pacjenta z pękniętym tętniakiem mózgu.

Baza w Zegrzu Pomorskim będzie funkcjonować do 5 września. Załoga śmigłowca będzie w gotowości do lotu w godzinach od 7 do 20.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski powiedział, że termin jej uruchomienia skorelowano z początkiem wzmożonego ruchu turystów nad morze.

Jak dodał obecnie całe polskie „wybrzeże Bałtyku jest zabezpieczone, jeśli chodzi o transport lotniczy ratownictwa medycznego”. Stacjonujące w stałych bazach w Szczecinie (Zachodniopomorskie) i Gdańsku (Pomorskie) oraz sezonowej w Zegrzu Pomorskim maszyny mogą w kilkanaście minut dotrzeć do każdego zakątka wybrzeża.

Uruchomienie bazy w Zegrzu Pomorskim kosztowało 420 tys. zł. Za te pieniądze na dawnym wojskowym lotnisku ustawiono mieszkalny kontener dla trzyosobowej załogi śmigłowca i mechanika oraz specjalny namiot, który pełni rolę hangaru.

W poprzednich latach baza mieściła się w jednym z budynków dawnego lotniska. Ponieważ jednak koszt jego adaptacji okazał się zbyt wysoki, zdecydowano się na kontener.

Pieniądze na stworzenie bazy wyłożyły samorządy z koszalińskiej części województwa zachodniopomorskiego oraz Urząd Marszałkowski w Szczecinie.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej utworzono w marcu 2000 r. na bazie zlikwidowanego Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, który funkcjonował od 1958 r.

Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stacjonują w 17 stałych bazach i jednej sezonowej. Flota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to 23 śmigłowce Eurocopter EC 135 oraz dwa samoloty Piaggio P. 180 Avanti.

Sezonową bazę w Zegrzu Pomorskim po raz pierwszy uruchomiono w 2003 r. W ostatnim 2008 r. funkcjonowania bazy stacjonujący tu śmigłowiec wykonał 110 lotów, z czego 70 do wypadków i 20 do nagłych zachorowań. Pozostałe loty były transportami międzyszpitalnymi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.