PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie czeka reorganizacja wojewódzkich lecznic

  • PAP    4 lutego 2013 - 20:31
Lubelskie czeka reorganizacja wojewódzkich lecznic

Zmiany organizacyjne dla trzech szpitali w Lublinie poprzez przeniesienie i łączenie ich oddziałów uchwalili w poniedziałek (4 lutego) radni sejmiku województwa lubelskiego.
Reorganizacja dotyczy szpitali wojewódzkich, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa lubelskiego - Szpitala Kolejowego, Szpitala im. Jana Bożego oraz Szpitala im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na sesji sejmiku radni województwa lubelskiego przyjęli uchwały dotyczące zmian w statutach tych jednostek.

- Te zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. To duży proces logistyczny. Według harmonogramu potrwają od kwietnia do końca roku 2013 r. lub do początku 2014. Dzisiaj otrzymaliśmy zielone światło dla tych zmian - powiedział członek zarządu województwa lubelskiego Tomasz Pękalski.

Reorganizacja polega na przeniesieniu części oddziałów z jednego szpitala do drugiego i połączeniu podobnych oddziałów w jednym szpitalu. Według zapewnień władz województwa nie ograniczy to dostępności świadczeń dla pacjentów. Wraz z przejmowaniem oddziału jednego szpitala przez drugi przejmowany też będzie jego kontrakt z NFZ oraz pracownicy.

W strukturze szpitala im. Jana Bożego zlikwidowane będą odziały m.in. intensywnej terapii, kardiologii, chorób zakaźnych dziecięcy, chirurgii, toksykologii a także blok operacyjny. Przeniesione zostaną lub połączone z podobnymi w Szpitalu im. Wyszyńskiego lub Szpitalu Kolejowym.

Działalność Szpitala im. Jana Bożego zostanie natomiast poszerzona w zakresie istniejącego oddziału pulmonologii i leczenia gruźlicy oraz opieki długoterminowej po przeniesieniu tu jednostki opiekuńczo-leczniczej ze Szpitala Kolejowego. Ze Szpitala Kolejowego znikną m.in. oddział ginekologiczny, intensywnej opieki kardiologicznej, zakład medycyny nuklearnej - włączone będą w struktury Szpitala im. Wyszyńskiego.

To właśnie Szpital im. Wyszyńskiego będzie największym beneficjentem zmian - do niego trafi większość zlikwidowanych oddziałów. Jest on największy, ma największe możliwości lokalowe. Natomiast niektóre budynki Szpitala im. Jana Bożego są już bardzo stare i dostosowanie ich do obowiązujących wymagań ustawowych wiązałoby się z dużymi kosztami, szacowanymi na ok. 40 ml zł.

Reorganizacja szpitali ma przyczynić się do tego, aby nie konkurowały one między sobą o te same kontrakty z NFZ, a po połączeniu miały silniejszą pozycję w konkursach o finansowanie świadczeń.

Wszystkie te szpitale mają problemy finansowe i od kilku lat notują straty. Szpital im. Wyszyńskiego ma ok. 160 mln długu, Szpital Kolejowy - ok. 40 mln, a Szpital im. Jana Bożego - ok. 25. Reorganizacja ma przyczynić się efektywniejszego zarządzania tymi jednostkami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.