PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie szkoły łączą się w charytatywnej akcji

  • aw/pap    26 marca 2017 - 10:11

"Twój dar serca dla hospicjum" – to hasło akcji zbierania pieniędzy na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, która po raz dziewiąty rozpoczyna się w szkołach woj. lubelskim. W poprzednich edycjach zebrano w sumie ponad 800 tys. zł.
Akcja polega na tym, że zgłaszające się do niej szkoły organizują różnego rodzaju imprezy - artystyczne, sportowe, taneczne, integracyjne, świąteczne - podczas których zbierane są datki na hospicjum.

"Oprócz zbierania pieniędzy, mamy świadomość, że przez te osiem edycji wychowaliśmy osiem roczników, które są świadome faktu, że jest hospicjum dla dzieci; i będą wpływały na kolejne kręgi swoich kolegów, znajomych, rodzin, żeby społeczeństwo uczulić na potrzeby drugiego człowieka" - powiedziała Elżbieta Nawrot dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które jest koordynatorem akcji.

Podczas ośmiu poprzednich edycji akcji zebrano łącznie blisko 803 tys. zł. Zdaniem prezesa Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie o. Filipa Buczyńskiego to "kwota przeogromna", jeśli wziąć pod uwagę, że zebrały ją dzieci i młodzież. "To nie jest forum pracodawców, czy zjazd biznesu, tylko dzieci i młodzież, które czegoś sobie odmówiły, żeby pomóc swoim kolegom i koleżankom, którzy zmagają się z dramatem choroby nieuleczalnej. To jest bezcenne" - podkreślił.

Szkoły uczestniczące w akcji otrzymują materiały edukacyjne i filmy poświęcone działalności hospicjum, które wykorzystują podczas zajęć z uczniami. "Ta akcja to wielka sprawa wychowawcza" - dodała Nawrot.

Pieniądze ze zbiórek są przeznaczane przede wszystkim na zakup leków, środków higienicznych i opatrunkowych dla podopiecznych hospicjum, a także na sprzęt medyczny, pomoc socjalną dla podopiecznych i ich rodzin oraz żywienie dzieci przebywających w oddziale stacjonarnym hospicjum.

Zbiórki w szkołach będą przeprowadzane do 28 kwietnia, a do 14 maja zebrane pieniądze mają trafić na konto hospicjum. Uroczyste podsumowanie akcji planowane jest w czerwcu.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 137 szkół z woj. lubelskiego, w których zbiórki datków prowadzone były podczas m.in. warsztatów wicia palm wielkanocnych, kiermaszów ciast, prezentowanych spektakli teatralnych, rozgrywek sportowych. Zebrano łącznie ponad 95 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.