PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin sfinansuje szczepienia zapobiegające rakowi

  • em    14 maja 2015 - 12:35
Lublin sfinansuje szczepienia zapobiegające rakowi

(fot. cc/flickr/Lan­ce McCord)

Prezydent Lublina wraz z Radą Miasta podjęli decyzję o wdrożeniu programu szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Jest to już kolejna odsłona programu walki z rakiem szyjki macicy w Lublinie. Co roku szczepionki przeciwko wirusowi HPV są podawane dziewczynkom z kolejnych roczników. Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii, w Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie.

Czym jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wiele rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z gmin i miast w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie
i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Kto może skorzystać z darmowych szczepień?

Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2003 roku, zamieszkałe
w Lublinie. Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne. Są one w całości finansowane z budżetu miasta.

Jak skorzystać ze szczepień?

Program rozpoczyna się 20 maja 2015 roku. Podanie pierwszej dawki  planowane jest do 10 czerwca 2015 roku. Pełen cykl wymaga podania 2 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu. Warto więc, jak najszybciej udać się ze swoją córką do przychodni rejonowej. Wykaz placówek, gdzie można wykonać bezpłatne szczepienia znajduje się na stronach urzędu miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.