PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: jest zgoda na przekształcenie szpitala w Zielonej Górze w spółkę

  • PAP/em    10 listopada 2015 - 19:02
Lubuskie: jest zgoda na przekształcenie szpitala w Zielonej Górze w spółkę

Umowa spółki zostanie tak skonstruowana, by mimo mniejszościowego pakietu udziałów, władze samorządowe miały wpływ na działalność szpitalnej spółki (fot. pixabay)

Sejmik Woj. Lubuskiego podjął we wtorek uchwałę wyrażająca zgodę na przekształcenie Szpitala Wojewódzkiego w spółkę prawa handlowego. Podjęcie tej uchwały otworzyło zarządowi województwa drogę do działań zmierzających do powołania spółki.
Przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego z udziałem samorządu regionu i Uniwersytetu Zielonogórskiego ma być drogą do stworzenia z tej lecznicy uniwersyteckiej spółki klinicznej.

Jak wyjaśniła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, spełnienie przez zielonogórski szpital formalnych wymogów do uznania go za klinikę jest związane z rozwijaniem, powołanego w maju br. na UZ kierunku lekarskiego. Ponadto, według marszałek, szpital działający jako spółka będzie lepiej zarządzany.

- Przejmując większościowe udziały w spółce szpitalnej Uniwersytet będzie mógł otrzymać z ministerstwa zdrowia wyższe dotacje na kierunek lekarski, niż z resortu nauki i szkolnictwa wyższego, w przypadku korzystania z obcej bazy – wyjaśniła Polak.

UZ będzie zarządzać lecznicą

Obecnie lecznica w Zielonej Górze funkcjonuje na zasadzie publicznego szpitala, dla którego organem założycielskim i właścicielem jest samorząd woj. lubuskiego.

Zgodnie z koncepcją władz regionu i uczelni, co najmniej 51 proc. udziałów w nowej spółce ma przejąć Uniwersytet Zielonogórski, a resztę województwo lubuskie.

Ponadto – jak dodała Polak – uniwersytecka spółka kliniczna będzie miała większe możliwości na rozwój i pozyskiwanie unijnych funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na inwestycje oraz zwiększenie oferty szpitala.

Przyszłość szpitala niepewna?

By sprostać wymogom formalnym związanym z pozyskaniem dotacji na kierunek lekarski z ministerstwa zdrowia na 2016 r., uniwersytecki szpital kliniczny musi złożyć wniosek do resortu do 10 grudnia br. To oznacza, że do tego czasu musi zostać zarejestrowana spółka.

- Ten termin jest jednak zagrożony, wskutek dwukrotnego przerywania obrad 13. sesji sejmiku lubuskiego, która rozpoczęła się 12 października – powiedział PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

Majątek ruchomy szpitala został wyceniony przez Urząd Marszałkowski na 60 mln zł, a nieruchomości na 80 mln zł. Województwo nie wniesie aportem do nowej spółki nieruchomości. Będzie je dzierżawić spółce.

Polak podkreśliła na sesji, że umowa spółki zostanie tak skonstruowana, by mimo mniejszościowego pakietu udziałów, władze samorządowe miały wpływ na działalność szpitalnej spółki.

Marszałek mówiła, że szpital w dalszym ciągu będzie publiczny, bo uniwersytet także jest taka instytucją. Zapewniła, że szpital nadal będzie w pełni dostępny dla mieszkańców, a rozwijając się zapewni im jeszcze lepszą opiekę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.