PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie szpitale mają najniższe zobowiązania wymagalne w Polsce

  • RynekZdrowia.pl    22 sierpnia 2016 - 19:39
Lubuskie szpitale mają najniższe zobowiązania wymagalne w Polsce

Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie NFZ, będą wydziały przy urzędach wojewódzkich, a o kontraktach decydować będą wojewodowie. (Fot. Archiwum)

O przyszłości ochrony zdrowia w Lubuskiem rozmawiali uczestnicy debaty, która odbyła się w poniedziałek (22 sierpnia). Inicjatorka spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak wskazała, że województwo w ciągu 8 lat zbudowało w ochronie zdrowia solidne fundamenty.
Marszałek Polak wymieniła m.in. zmianę sposobu sprawozdawczości (czego efektem są bilansujące się szpitale lubuskie), zwiększenie środków dla lubuskiego NFZ o 100 mln zł rocznie poprzez zmianę algorytmu oraz audyt w szpitalach z ujemnym wynikiem finansowym (Gorzów, Międzyrzecz) i wdrożenie zaleceń.

W opinii marszałek nie udało, by się osiągać dobrych wyników bez funduszy europejskich. Środki z LRPO na lata 2007-2013 w postaci projektów zrealizowanych w lubuskich szpitalach to 217 mln zł. Do tego trzeba doliczyć środki z programów krajowych i transgranicznych.

Podkreśliła też, że w Lubuskiem z każdym rokiem rosną środki przeznaczone na ochronę zdrowia. Jednocześnie lubuskie szpitale mają najniższe zobowiązania wymagalne w Polsce, a samorząd województwa jako jedyny w kraju nie pokrywa ujemnego wyniku finansowego żadnej swojej jednostki.

- Mamy Strategię Ochrony Zdrowia i nie jest to dokument na półkę - podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomniała m.in., że od 1 stycznia 2018 r. nie będzie NFZ, będą wydziały przy urzędach wojewódzkich, a o kontraktach decydować będą wojewodowie.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.