PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: W sieci wszystkie szpitale powiatowe. Zobacz listę

  • aw    28 czerwca 2017 - 17:15
Lubuskie: W sieci wszystkie szpitale powiatowe. Zobacz listę
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy na temat sieci szpitali z udziałem Wicewojewody Lubuskiego Pana Roberta Palucha, p.o. Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Piotra Brombera oraz dyrektora Wydziału Zdrowia LUW Bożeny Chudak (fot.:lubuskie.uw.gov.pl)

- W woj. lubuskim w sieci znalazła się większość szpitali, w tym wszystkie powiatowe. Nie ma w niej podmiotów realizujących świadczenia wyłącznie w trybie jednodniowym, planowym oraz trzech oddziałów w trybie hospitalizacji - poinformował dyrektor oddziału NFZ.
"Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień nie są objęte siecią. Szpitale psychiatryczne obecnie zostają na takich samych zasadach. Będą kontraktowane. W tej chwili przedłużyliśmy z nimi umowy do połowy przyszłego roku" - wyjaśnił dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Bromber.

W woj. lubuskim dotyczy to szpitali psychiatrycznych w Międzyrzeczu/Obrzycach i Ciborzu.

Dyrektor lubuskiego NFZ dodał, że kontraktowanie tych lecznic pozostanie na dotychczasowych zasadach i przypomniał, że tzw. sieć szpitali, czyli system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, jest tylko jednym z instrumentów. "Będziemy wykorzystywali dotychczasowe instrumenty, jakimi są konkursy i rokowania" - zapewnił.

"Po publikacji listy szpitali sieciowych dokonamy dodatkowej analizy ewentualnych braków w dostępności do świadczeń i będziemy uruchamiali konkursy uzupełniające" - zaznaczył szef lubuskiego oddziału NFZ.

W Lubuskiem w sieci znalazło się 20 lecznic (listę publikujemy w dziale Multimedia) - najwięcej, głównie powiatowych, w grupie obejmujących szpitale I stopnia, czyli najniższego. W grupie II stopnia jest Szpital Międzyrzecki i Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie.

Natomiast w grupie III są szpital "Medinet" w Nowej Soli, Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Wielospecjalistyczny Szpital w Nowej Soli. Trzy ostatnie podmioty działają w formie samorządowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W sieci zdefiniowane jako szpitale o poziomie ogólnopolskim znalazły się dwie lubuskie lecznice: 105. Szpital Wojskowy w Żarach i SP ZOZ MSWiA w Zielonej Górze. Jeden podmiot został zakwalifikowany do poziomu pulmonologicznego - Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu.

"Istota polega na tym, żeby każdy powiat w woj. lubuskim miał szpital w sieci i tak też się stało (…) bez względu na to, czy są to szpitale samorządowe w postaci spółek, czy w postaci SPZOZ-ów czy to w postaci spółek prywatnych, jaką jest grupa Nowy Szpital - tutaj gradacji nie było. Najważniejsza rzeczą dla nas jest zabezpieczenie Lubuszan i zabezpieczenie ich bezpieczeństwa zdrowotnego" - mówił w środę na konferencji prasowej wicewojewoda lubuski Robert Paluch.

"Korzyści z sieci szpitali to dla pacjenta przede wszystkim koordynacja działań i kompleksowość leczenia (…) a z punktu widzenia zarządzających szpitalami to przede wszystkim stabilność finansowa. Przed nami jeszcze etap dyskusji i wyliczeń co do ryczałtu. Ten ryczałt da stabilność. Z punktu widzenia zarządzających jest to bardzo duża wartość dodana" - mówił Bromber.

Wykaz szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie ogłoszono 27 czerwca. Nowa struktura finansowania lecznictwa szpitalnego zacznie obowiązywać od początku października. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.