PARTNER PORTALU
 • BGK

Łukasz Szumowski: Na razie nie planuję finansowania metody in vitro z budżetu

 • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 09:59
Łukasz Szumowski: Na razie nie planuję finansowania metody in vitro z budżetu
- Nakłady na zdrowie już wzrastają, a 2025 roku osiągną 6 proc. PKB. To jest gigantyczne obciążenie dla budżetu, które należy traktować jako inwestycję - mówi minister. (fot.shutterstock.com)

Nigdzie na świecie nie ma idealnie działającego systemu ochrony zdrowia - powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zapowiedział też przeprowadzenie ogólnopolskiej debaty o tym, co Polacy chcą otrzymywać za pieniądze, które płacą na zdrowie.
 • Minister zdrowia w wywiadzie udzielonym dla "Gościa Niedzielnego" mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed jego resortem. 
 • Zaznaczył, że w system opieki zdrowotnej są wpisane trudności i wyzwanie. Zwrócił uwagę, że nigdzie na świecie nie ma działa on idealnie.
 • - Natomiast trzeba starać się pomóc pacjentom przetrwać chorobę - i umożliwić leczenie - w sposób godny, bezpieczny i z jak najmniejszą ilością cierpienia - mówi Szumowski.

Pytany o to, jak chce rozwiązać problem długich kolejek do specjalistów, minister powiedział, że w tej chwili kolejki po endoprotezę czy na zabieg usunięcia zaćmy zaczęły maleć.

- W końcu ubiegłego roku skierowaliśmy poważny zastrzyk finansowy tam, gdzie był najdłuższy czas oczekiwania - dodawał. 

W jego opinii należy wzmocnić ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, ale większość pacjentów powinna być leczona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, tzw. POZ. - Oczywiście budowa takiego systemu wymaga czasu. Pacjenci są przyzwyczajeni do tego, że na koniec o leczeniu i tak decyduje specjalista. To powoduje większe obciążenie tych lekarzy, a więc wydłuża też kolejki. Tymczasem często wystarcza diagnoza lekarza POZ - ocenił.

Czytaj więcej: Lubelskie. Jest porozumienie z rezydentami. Oddział pediatrii szpitala w Chełmie działa dalej

Zauważył także, że bardzo wielu przewlekle chorych pacjentów leczy się w sposób długotrwały w poradniach specjalistycznych, tyle że to leczenie polega na kontroli i przepisywaniu tych samych leków, a to mogą robić lekarze POZ.

Pytany o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, Szumowski odparł, że trzeba uelastycznić pracę w tych poradniach i przyjrzeć się wycenom. Być może za niektóre porady trzeba więcej płacić. Potrzebny jest inny system kierowania na badania specjalistyczne - powiedział.

Odnosząc się do propozycji usprawnienia systemu ochrony zdrowia poprzez wprowadzenie opłat za niektóre usługi medyczne, Szumowski ocenia, że w dzisiejszym systemie nie jest to do końca możliwe, choć można na ten temat rozmawiać.

- Jednym z punktów mojego programu jest przeprowadzenie ogólnopolskiej debaty o tym, co Polacy chcą otrzymywać za pieniądze, które płacą na zdrowie - czy przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność, czy raczej szybkość, a może jakość, albo czy rozważają w pewnych wyjątkowych sytuacjach współpłacenie - powiedział.

Czytaj więcej: Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia. "Oby nie była to zmiana tylko wizerunkowa"

Jego zdaniem sieć szpitali jako rozwiązanie docelowe wydaje się dobrym pomysłem. Zostało ono jednak wprowadzone dopiero miesiąc temu, więc musimy poczekać z oceną. Minister zwraca uwagę, że sieć szpitali systematyzuje przekazywanie środków, a jednocześnie wyeliminowała absurdalny system konkurowania co roku o kontrakty między jednostkami, które i tak muszą być w systemie. Zastrzega, że koncepcję sieci szpitali można modyfikować.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • won, 2018-02-08 16:07:27

  Następny nawiedzony...katolik......przecież prezio nie pozwala i rydzol.....