PARTNER PORTALU
 • BGK

Mało kolejek? Stój jeszcze po receptę

 • Przegląd prasy/PAP/Metro    30 marca 2011 - 05:17
Mało kolejek? Stój jeszcze po receptę

Chcesz, by prywatny lekarz przepisał ci lek refundowany? Przynieś ubezpieczenie z NFZ. W publicznych przychodniach nie ma już mowy, by przewlekle chory pacjent dostał receptę bez wizyty u lekarza.
Według „Metra” zmian w prawie nie ma, ale NFZ stwierdził, że musi rygorystycznie pilnować przestrzegania przepisów o tym komu i jak można wypisać receptę na lek ze zniżką.

To wynik ostatniej kontroli recept na Mazowszu, kiedy okazało się, że lekarzom zdarza się przepisywać refundowane leki pacjentom, którzy nie mają do nich prawa.

Oddział stracił na tym w zeszłym roku ponad 4 mln zł (a na refundację wydał 1,2 mld zł). Dlatego wszystkie przychodnie – publiczne i prywatne – zostały upomniane.

Receptę na lek refundowany można przepisać tylko wtedy, gdy lekarz zbada pacjenta. Do tej pory przewlekle chorzy (np. na nadciśnienie) umawiali się z prowadzącym ich lekarzem, że ten wypisze im receptę i zostawi w recepcji.

Trochę zmniejszało to kolejki. Zdaniem gazety, jest jednak rada dla pacjentów. Lekarz może wystawić dawki leków na trzy miesiące. W czasie wizyty warto poprosić go o to. Standardowa recepta ważna jest przez miesiąc (na antybiotyki i leki wystawione w ramach pomocy doraźnej – siedem dni).

Żeby nie narażać chorego na jednorazowy duży wydatek, lekarz może wystawić receptę na zapas, zaznaczając na niej późniejszy, (konkretnie wskazany) termin realizacji – pisze „Metro” w środowej publikacji.

Czytaj też: Nabici w wizytę

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • jotka, 2011-04-02 23:14:52

  To się do cholery BROŃMY!!!
 • PIONEK, 2011-03-30 12:38:39

  Jeszcze nie jest tak żle jak tu piszą.Ja byłam u lekarza i nawet długo nie czekałam.Spotkałam się z wielką życzliwością i zrozumieniem.Każdego dnia odwiedzam jakiś gabinet-Zdrowie jest najważniesze!Czekam na wizytę i trochę się wku...am!Piątka za cierpliwość...
 • Telepatiak, 2011-03-30 12:20:24

  No niestety, biednym ludziom pozostaje stać i czekać po wszystko !!! Ale czasy...