PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska prekursorem psychiatrii środowiskowej

  • bad    12 grudnia 2014 - 19:49
Małopolska prekursorem psychiatrii środowiskowej

Fot. malopolskie.pl

Rada Zdrowia Psychicznego dba o zapewnienie mieszkańcom Małopolski opieki psychiatrycznej w ramach realizowanego w województwie programu ochrony zdrowia psychicznego. W Krakowie po raz kolejny spotkali się członkowie rady z przewodniczącym Wojciechem Kozakiem na czele.
– Małopolska jest prekursorem psychiatrii środowiskowej. Dzięki wdrażaniu programu o ochrony zdrowia psychicznego pokazujemy, że przy zaangażowaniu nie tylko samorządu regionalnego, ale także powiatów i gmin można osiągnąć dobre efekty. Jednak psychiatria ciągle jest dziedziną, która wymaga dofinansowania. To duże wyzwania, które przed nami stoi – mówił wicemarszałek Kozak witając uczestników spotkania, które odbyło się dziś w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Czytaj też: Zaostrza się konflikt płacowy w pomorskich szpitalach

W skład rady wchodzą przedstawiciele jednostek medycznych z całej Małopolski, takich jak m.in. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie, Szpital Specjalistyczny im dr J. Babińskiego w Krakowie czy Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu. A także pracownicy instytucji, których działania ukierunkowane są na wsparcie społeczne i profilaktykę zagrożeń zdrowia psychicznego – są to m.in. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM.

Czytaj też: Biedroń: w Słupsku powstanie oddział geriatryczny

Spotkanie rozpoczęły prezentacje dotyczące historii psychiatrii Krakowie, które przedstawili prof. Krzysztof Gierowski oraz dr Maciej Pilecki z katedry Psychiatrii UJ CM. Innymi ważnymi tematami był brak ciągłości systemowej w sprawowaniu opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi, realizacja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przez gminę Miejską Kraków oraz działania małopolskiej Służby Celnej w obszarze gier hazardowych .

Członkowie rady dyskutowali także na temat działalności Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz o współpracy między Instytucjami psychiatrycznymi w Małopolsce. Uczestnicy rozmowy podkreślali, że jedynie spójny i kompleksowy plan niesienia pomocy może przynieść dobry skutek. Podczas spotkania podpisany został również list Zgromadzenia Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego do Ministra Zdrowia w sprawie realizacji NPOZP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.