PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolski NFZ z większym budżetem

  • PAP    4 grudnia 2012 - 16:40
Małopolski NFZ z większym budżetem

5 mld 302 mln zł - o 185 mln zł więcej niż w 2012 r. - będzie w budżecie małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w przyszłym roku. Jak poinformowała we wtorek dyrektor oddziału Barbara Bulanowska, nie wzrośnie wycena, ale liczba wykupionych świadczeń.
"Chcemy poprawić dostępność świadczeń. Nie możemy zagwarantować, że zmaleją wszystkie kolejki, albo że zmaleją one do oczekiwanych przez pacjentów wymiarów, ale mam nadzieję, że w niektórych zakresach w ogóle ich nie będzie" - powiedziała na konferencji prasowej Bulanowska.

Priorytetem dla NFZ są świadczenia z zakresu onkologii i pediatrii (w tym specjalistyczne świadczenia dla dzieci). Zwiększy się także, jak informuje NFZ, poziom finansowania świadczeń w poradniach okulistycznych, dermatologicznych, kardiologicznych i leczenia urazów oraz świadczeń tzw. nielimitowanych m.in. porodów i leczenia ostrych zespołów wieńcowych.

Większe mają być w Małopolsce nakłady na świadczenia dla osób w podeszłym wieku m.in. w zakresie geriatrii, chirurgii naczyniowej i reumatologii. Jeśli chodzi o zabiegi leczenia zaćmy oraz endoprotezoplastykę, więcej pieniędzy otrzymają wybrane placówki, w których kolejki były największe i gdzie pacjenci najchętniej się zgłaszali.

W przypadku tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego więcej badań zostało zakontraktowanych na 2013 r. w ośrodkach przyszpitalnych i w tych, które mają nowocześniejszy sprzęt.

Na leczenie szpitalne w Małopolsce w 2013 r. wydane zostanie 2 mld 526 mln (wzrost o 122 mln zł), na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną 450 mln zł (wzrost o 13,3 mln zł), na rehabilitację 179 mln zł (wzrost o 12,5 mln zł), na psychiatrię 167 mln zł (7,1 mln zł więcej).

W 2013 r. w Małopolsce mają być finansowane także nowe terapie. Najważniejsza z nich - bo przeznaczona dla pacjentów z całej Polski - jest terapia protonowa w leczeniu czerniaka gałki ocznej wykonywana w jedynym ośrodku w kraju przez Klinikę Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN. Na ten cel zarezerwowano 2,5 mln zł, co powinno wystarczyć dla ok. 50 pacjentów. Pierwsze osoby były już leczone tą metodą w ramach eksperymentu medycznego. Terapia protonowa uzyskała pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych, a lada dzień ma się ukazać rozporządzenie ministra, które umożliwi ogłoszenie konkursu na to świadczenie.

Nowością będzie też uruchomienie przy krakowskim szpitalu im. Rydygiera ośrodka hiperbarii, który będzie wspierał leczenie oparzeń. Na ten rodzaj świadczeń małopolski NFZ chce przeznaczyć ok. 2 mln zł.

Kilkanaście milionów złotych zostało zarezerwowanych w przyszłorocznym budżecie małopolskiego NFZ na uruchomienie nowego ośrodka onkologicznego w Nowym Sączu. "Mamy nadzieję, że dzięki temu w Krakowie będą mniejsze kolejki do tych świadczeń" - mówiła Bulanowska. Jak poinformowała, w pierwszej kolejności w Nowym Sączu ma być uruchomiony oddział stacjonarnej chemioterapii, a potem chirurgia onkologiczna, hematologia, radioterapia i ginekologia onkologiczna.

"Nie mamy w planie budżetowym na rok przyszły dodatkowych środków, by zapłacić za nadwykonania" - zapowiedziała Bulanowska. Jak wyjaśniła, Fundusz będzie starał się zapłacić za nadwykonania środkami, które zostaną z niewykonania kontraktów. "Na pewno zapłacimy za świadczenia nielimitowane" - mówiła dyrektor małopolskiego NFZ. Dodała, że będą też poszukiwane pieniądze na zapłatę za nadwykonania na Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej, na oddziałach onkologicznych i w zakresie leczenia udarów.

Za 10 miesięcy tego roku bilans nadwykonań i niewykonań wynosi w Małopolsce 124 mln zł: z czego 205 mln zł to nadwykonania, a 81 mln zł to niewykonania (w tym samym okresie 2011 r. było to 186 mln zł: 245 mln zł nadwykonania i 59 mln zł niewykonania).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.