PARTNER PORTALU
  • BGK

Maluchy w Kielcach przyjdą na świat w nowoczesnych warunkach

  • PAP    24 października 2012 - 20:30
Maluchy w Kielcach przyjdą na świat w nowoczesnych warunkach

W środę otwarto po remoncie oddziały ginekologiczne Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Modernizacja była potrzebna, by szpital mógł spełniać wymogi Ministerstwa Zdrowia. W lecznicy rocznie przychodzi na świat ponad tysiąc dzieci.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Jan Gierada podkreślił, że warunki, w jakich od czwartku będą przebywać na oddziale pacjentki i noworodki, bardzo się zmieniły. Zamiast ośmioosobowych sal są jedno-, dwu- i trzyosobowe pokoje z łazienkami, powstały oddzielne sale - operacyjna i do cesarskich cięć. Jest też pokój do porodów rodzinnych i wanna do porodów w wodzie. Są także stanowiska intensywnego nadzoru noworodków, które są zapowiedzią stworzenia oddziału neonatologii z prawdziwego zdarzenia. Remont trwał 6 miesięcy i kosztował 2,2 mln zł.

"Przed nami są zakupy sprzętu, na który wydamy ok. 5,5 mln zł. Łączna wartość inwestycji to ponad 10,6 mln zł, ale dzięki temu będziemy mogli śmiało chwalić się, że matki i noworodki mają tu warunki na europejskim poziomie" - ocenił dyrektor Gierada.

Według wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa Wojciecha Rokity szpital zapewni odpowiednią opiekę nie tylko rodzącym, ale także ciężarnym i noworodkom wymagającym szczególnego nadzoru. Od czwartku szpital będzie też wykonywać pełne badania prenatalne, także inwazyjne. Dotychczas mieszkanki świętokrzyskiego jeździły na takie badania do Łodzi i do Krakowa.

"Do tej pory pacjentki ze szczególnymi wskazaniami okołociążowymi wybierały szpitale w innych regionach, bo nasze nie zawsze zapewniały odpowiedni poziom leczenia. Rocznie NFZ płaci za te usługi medyczne około 11 mln zł, do tego dochodzi transport i niepotrzebny stres. Teraz panie ze świętokrzyskiego mają zapewnioną opiekę na wysokim poziomie na miejscu" - powiedział PAP dr Rokita.

Wojewódzki Szpital Zespolony chce od marca przyszłego roku utworzyć oddział neonatologii z tzw. trzecim poziomem referencyjnym, czyli o najwyższym standardzie leczenia. Opiekę tam znajdą najciężej chore noworodki, a matka dziecka będzie miała zapewnioną kompleksową opiekę na oddziałach WSZ. Zatrudnionych zostanie siedmiu lekarzy i 22 pielęgniarki.

Dotychczas w regionie świętokrzyskim było sześć stanowisk neonatologicznych. Żaden ze oddziałów położniczych nie spełniał warunków tzw. trzeciego poziomu referencyjnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.