PARTNER PORTALU
  • BGK

"Manifest udarowy" na ulicach pięciu miast

  • Rynek Zdrowia    25 września 2014 - 15:54
"Manifest udarowy" na ulicach pięciu miast

Z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu jesienią 2014 r. na ulicach pięciu miast: Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia i Poznania, będzie można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu przygotowaną pod hasłem "Manifest udarowy". Na ekspozycję składają się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby.
Dzięki wystawie można zapoznać się także z podstawowymi informacjami o udarze - jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji. Projektowi towarzyszy stworzona specjalnie na tę okazję strona internetowa www.manifestudarowy.pl.

Ekspozycję można było już zobaczyć w Gdańsku oraz Warszawie. Kolejna odsłona wystawy ma miejsce w Katowicach w dniach 25 IX-13 X na Placu Wolności. Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice.

Udar to ważny problem społeczny. Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 70 tys. przypadków choroby i ok. 30 tys. spowodowanych nią zgonów. Aż 30 proc. osób umiera w wyniku udaru mózgu w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20 proc. chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru wymaga stałej opieki, a 30 proc. pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego.

- Mimo tego, że udar mózgu jest trzecim najczęstszym powodem zgonów oraz najpowszechniej występującą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia, wiedza polskiego społeczeństwa na temat tej choroby wciąż jest niewielka - mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

- Wystawy opowiedzą historie osób, które przeżyły udar i dzielą się swoimi doświadczeniami. Towarzysząca im strona manifestudarowy.pl pozwala głębiej zapoznać się z ich świadectwami. Umożliwia także pobranie i wyrażenie poparcia dla "Manifestu udarowego" - dokumentu opracowanego przez FUM, w którym zawarte są postulaty dotyczące zmian w systemie opieki zdrowotnej w zakresie udaru mózgu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.