PARTNER PORTALU
  • BGK

Mapy potrzeb zdrowotnych: Zniecierpliowne lubuskie wykłada 8 mln na szpitale

  • aw    20 czerwca 2016 - 18:36
Mapy potrzeb zdrowotnych: Zniecierpliowne lubuskie wykłada 8 mln na szpitale
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. (fot.szpital.gorzow.pl)

Zarząd województwa przyznał dotacje celowe w wys. 8 mln zł z rezerwy budżetowej na 2016 r. dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. na budowę Ośrodka Radioterapii oraz Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze na utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.
- Jesteśmy już dosyć zniecierpliwieni zatwierdzeniem map potrzeb przez Ministra Zdrowia, dlatego postanowiliśmy te środki już przeznaczyć na opracowanie niezbędnej dokumentacji i rozpoczęcie budowy - wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego, kwota 4 mln zł została przeznaczona na projekt pn. ''Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o Ośrodek Radioterapii, w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych''.

Zakres rzeczowy zadania obejmuje budowę zakładu z dwoma akceleratorami, oddziałem radioterapii oraz hostelem dla pacjentów ambulatoryjnych. Całość nakładów na inwestycję planowana jest na kwotę ok. 66 mln zł. Zarząd Spółki planuje, że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków RPO Lubuskie 2020, Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024 oraz ze środków własnych. Wkład własny Spółki będzie wynosił ok. 10-12 mln zł.

Projekt pn. ''Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.'' zarząd województwa wsparł kwotą 4 mln zł. Potrzeba realizacji tego zadania wynika z deficytów województwa lubuskiego wykazanych m.in. w projekcie map potrzeb zdrowotnych w zakresie szpitalnictwa.

Zarząd województwa wyraził zgodę na ujęcie w Wieloletniej Prognozie Finansowej kwoty w wysokości 12 mln zł z przeznaczeniem na realizację projektu utworzenia centrum w Zielonej Górze. Zadanie to realizowane będzie z podziałem na lata: 2016 r. - kwota 4 mln zł, 2017 r. - 4 mln zł, 2018 r. - 4 mln zł. Szacunkowa całkowita wartość inwestycji wynosi ok. 92 mln zł.

- Takie jest ukierunkowanie polityki spójności: leczenie onkologiczne oraz opieka nad matką i dzieckiem. I my się doskonale wpisujemy z tymi projektami w te założenia - wyjaśniła marszałek Polak. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.