PARTNER PORTALU
  • BGK

Marek Wójcik: Kupowanie usług medycznych przez JST podzieli obywateli

  • RynekZdrowia.pl    18 maja 2016 - 19:00
Marek Wójcik: Kupowanie usług medycznych przez JST podzieli obywateli
Marek Wójcik (fot.ptwp.pl)

Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich, były wiceminister cyfryzacji ocenił, że w projekcie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej najgroźniejszy jest element dotyczący możliwości kupowania usług medycznych przez samorządy.
Wójcik uważa, że taka możliwość jest niezgodna z konstytucją.

- Będzie różnicować obywateli - odbiorców usług medycznych - w zależności od miejsca zamieszkania czy zameldowania. Poza tym za te świadczenia zapłaciliśmy już raz w składce zdrowotnej. Niekonstytucyjność polega również na tym, że jeśli samorządy otrzymują nowe zadanie, powinny otrzymać na nie środki na nie, a tu nie ma o tym mowy - stwierdził Marek Wójcik.

W jego opinii, ważne są też niuanse, np., za jaką cenę samorząd może kupić świadczenie medyczne. Czy cena, którą płaci za nie Fundusz jest właściwa czy nie? - pytał Wójcik. Wskazał również na wątpliwości dotyczące sposobu w jaki samorządy miałyby rozliczać środki, które wydałyby na świadczenia zdrowotne.

- Wyobraźmy sobie, że samorząd stać na zakup świadczeń i udziela dotacji zakładowi opieki zdrowotnej, ale jak ją rozlicza? Będzie musiał mieć dostęp do dokumentacji medycznej - mówił Wójcik.

W jego opinii, minister zdrowia szuka w cudzej kieszeni środków na spełnienie obietnic.

- Jako samorządy absolutnie się z tym nie zgadzamy. Menedżerom szpitali będzie to odpowiadać, bo pojawi się dodatkowe finansowanie. Obawiam się jednak, że wprowadzenie tego rozwiązania rozluźni dyscyplinę zarządzania podmiotami leczniczymi. Pojawi się hasło: idź do samorządu, tam muszą ci dopłacić. To jest rozwiązanie złe, będziemy to podkreślać na każdym kroku w procesie legislacyjnym - zaznaczał.

- W innym wypadku rozwiązanie to zniszczy budżety jednostek samorządowych i pogorszy jakość zarządzania - podkreślał Marek Wójcik.

Więcej na rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.