PARTNER PORTALU
  • BGK

Marek Wójcik o szpitalach samorządowych: przed nami ogromne wyzwanie

  • KDS    15 marca 2018 - 20:00
Marek Wójcik o szpitalach samorządowych: przed nami ogromne wyzwanie
Samorządowe szpitale muszą wziąć pod uwagę zakres oferowanych świadczeń, który trzeba dostosować do zmian demograficznych (fot. PTWP)

Największy kłopot, z jakim muszą mierzyć się dziś szpitale samorządowe, to brak personelu - mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ZMP ds. legislacyjnych.




  • Koniec sporu między rezydentami a resortem zdrowia - zdaniem samorządowców - nie przyniósł końca kłopotów z brakiem lekarzy w szpitalach. 
  • - Dyrektorzy nie mają dziś żadnego źródła sfinansowania zapowiadanych podwyżek. Idea fajna, ale w ślad za tym powinny iść pieniądze - podkreśla Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.
  • Z czym jeszcze, poza brakami kadrowymi, muszą radzić sobie samorządowe szpitale? To m.in. zmiany demograficzne oraz błyskawicznie rosnące oczekiwania pacjentów. 

- Jestem przekonany, że spora część kolegów, którzy podpisali wypowiedzenie klauzuli opt-out w odpowiedzi na apel kierownictwa protestu wróci do pracy, na to liczę - mówił na początku lutego Łukasz Szumowski, minister zdrowia po tym, jak udało się dojść do porozumienia z rezydentami (co miało miejsce 8 lutego - przyp. red). 

Jednak samorządowcy zagadnięci miesiąc po tym wydarzeniu nie podzielają entuzjazmu szefa resortu zdrowia. Marek Wójcik pytany o problemy, z jakimi muszą się dziś zmierzyć samorządowe szpitale, w pierwszej kolejności wymienia właśnie kwestie kadrowe. Jak wskazuje, dla małego szpitala odejście dwóch lekarzy oznacza katastrofę, zamknięcie oddziału. 

Z kolei Roman Kolek zwraca uwagę, że pomimo podpisania porozumienia między rezydentami a resortem zdrowia problem braków kadrowych cały czas jest żywy. - Co więcej, zastanawiamy się, jak go zakończyć, skoro w szpitalach brakuje środków na zatrudnienie - dodaje wicemarszałek. 

Czytaj więcej: Zdrowie publiczne. Potrzebne wsparcie "z góry"

Jak podkreśla, wszelkiego rodzaju deklaracje, które mówią o podwyższeniu uposażenia dla lekarzy rezydentów czy specjalistów, którzy podejmą pracę u jednego pracodawcy (nie licząc opieki ambulatoryjnej i prywatnych gabinetów), dla systemu opieki zdrowotnej są rozwiązaniem, które będzie wymuszać restrukturyzację, co w praktyce oznacza ograniczenia w funkcjonowaniu niektórych szpitali - podkreśla Kolek. Jego zdaniem skutki finansowe tych zmian ponosić będą dyrektorzy szpitali, które są podstawowym miejscem zatrudnienia lekarzy. 

- Idea fajna, ale w ślad za tym powinny iść pieniądze. Ja jako "odpowiedzialny właściciel" szpitali samorządowych czekam na nie - kończy Kolek. 

Kolejną kwestią, na jaką zwraca uwagę Wójcik, jest dostosowanie do coraz wyższych standardów. - Choć polskie samorządy od 1999 roku do roku 2017 wydały 23,8 mld na infrastrukturę szpitalną, podczas gdy nie dostały na to ani złotówki, to wciąż mamy wiele podmiotów, które muszą znacząco się zmodernizować - mówi Wójcik. 

Więcej o problemach, z jakimi muszą mierzyć się samorządowe szpitale, w filmie





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.