PARTNER PORTALU
 • BGK

Marian Zembala: 5 zł za wizytę u lekarza byłoby dobrym rozwiązaniem

 • parlamentary.pl    16 czerwca 2016 - 07:44
Marian Zembala: 5 zł za wizytę u lekarza byłoby dobrym rozwiązaniem
Były minister zdrowia Marian Zembala (fot. rynekaptek.pl)

Oczywiście trzeba wprowadzić pewne zwolnienia dla najstarszych i najuboższych, natomiast opłata 5 zł za wizytę lekarską z całą pewnością przyczyniłaby się do kolejnego uporządkowania. Nie wstydźmy się tego – uważa Marian Zembala, poseł, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, były minister zdrowia.
Marian Zembala, poseł, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, były minister zdrowia, przyznaje w rozmowie z portalem parlamentary.pl, że kolejki w polskich placówka medycznych są zbyt długie, ale spotykamy je nie tylko w polskiej służbie zdrowia.

- Mogę powiedzieć z dumą, że w zakresie kardiochirurgii, a więc dziedziny trudnej, wymagającej, kolejki w Polsce w przypadku dorosłych nie przekraczają 4 miesięcy i to w tych najlepszych ośrodkach. Są więc dużo krótsze niż w bogatej Norwegii, gdzie trzeba czekać 7-8 miesięcy.

Jak dodaje, jeżeli ktoś mówi, że poza Polską zupełnie nie ma kolejek, to nie do końca wie, co mówi.

Zembala dodaje także, że 4,5 proc. na składkę zdrowotną to zdecydowanie za mało.

- Jesteśmy ewenementem, że jest tylko jeden płatnik, bo czas na dodatkowe doubezpieczenia. Prywatne ubezpieczenie nie oznacza, że pacjent musi płacić. Jeżeli zarobek pacjenta jest powyżej pewnego poziomu, automatycznie wchodzi w dodatkowe ubezpieczenie i sprawia ono, że szpital publiczny, akademicki, który tworzy siłę, jest pozbawiony możliwości korzystania z prywatnego ubezpieczenia. To otwarcie nie powinno dyskryminować szpitali publicznych - tłumaczy.

Były minister za dobry przykład podaje Czechów:

– Myślę, że zrobili dobrze. Oczywiście trzeba wprowadzić pewne zwolnienia dla najstarszych i najuboższych, natomiast kwota 5 zł z całą pewnością przyczyniłaby się do uporządkowania. Nie wstydźmy się tego.

Zembala odnosi się także do strajku pielęgniarek, mówiąc: - Czy rzeczywiście jesteśmy uczciwi mówiąc, że rozwiązanie 4x400 jest niesystemowe? Żadnego lepszego nie było. Czasem dziwi mnie stanowisko lekarzy rodzinnych, którzy w ubiegłym roku, w wyniku tych regulacji, zarobili po 1200 zł, że nagle im tak bardzo przeszkadza, że pielęgniarka dostanie taką kwotę. To jest absurd, pamiętajmy o niedoborze 60 tys. pielęgniarek.

Cała rozmowa na parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • q1wer, 2016-06-19 19:03:25

  Do ryh: Czytaj ze zrozumieniem. Te osoby mają być zwolnione z płatności. Natomiast nikt ich nie zwolni z płacenia w aptekach po kilkaset złotych, no co ich najczęściej stać.
 • asdf, 2016-06-19 18:59:41

  Do Zharatany przez życie!: No to poczekaj aż przyjdzie ci zapłacić z własnej kieszeni za by-passy.
 • Jan Krzewiński, 2016-06-16 22:22:58

  Przy obecnym systemie organizacyjnym służby zdrowia nic nie zmieni jeśli nie będzie kompletnej rewolucji! Większość funduszy pochłania przerost biurokracji a nie leczenie. Z każdym rokiem jest gorzej a nie lepiej! Obecny bałagan chyba jest na rękę wielu lekarzom ,, w mętnej wodzie lepiej się ryby ...łowi". Płacę co miesiąc wysoką składkę zdrowotną przez 50 lat raz byłem zmuszony do korzystania ze szpitala i dzisiaj chcąc skorzystać z porady lekarskiej muszę korzystać z prywatnych gabinetów.  rozwiń