PARTNER PORTALU
 • BGK

Marian Zembala, nowy minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz

 • Rynek Seniora    15 czerwca 2015 - 17:48
Marian Zembala, nowy minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz
Nowy minister zdrowia Marian Zembala (fot. rynekaptek.pl)

Nowym ministrem zdrowia został prof. Marian Zembala dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Znany kardiochirurg zastąpił Bartosza Arłukowicza, który podał się do dymisji w zeszłym tygodniu.
Prof. dr hab. med. Marian Zembala jest konsultantem krajowym w dziedzinie kardiochirurgii i koordynatorem zabrzańskiej kardiochirurgii i transplantologii. Jest kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Współpracownik Religi nowym ministrem zdrowia

To były współpracownik Zbigniewa Religi i pionier w dziedzinie transplantologii płuc. Przewodniczył do tej pory Radzie Naukowej przy Ministrze Zdrowia, jest także prezesem elekt Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń,

Nowy minister zdrowia w 2014 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego.

O nominacji profesora Mariana Zembali na stanowisko ministra zdrowia premier Ewa Kopacz poinformowała podczas konferencji prasowej w poniedziałek (15 czerwca).

Szukając kandydata mogącego zastąpić Bartosza Arłukowicza nie miała łatwego zadania, bo powołanie nowych ministrów, którzy obejmą kierowanie resortami na kilka miesięcy nie było zapewne proste. Tym bardziej, że oczekiwania wobec nowych ministrów są olbrzymie.

Kopacz postawiła na znaną twarz

Premier wybierając na szefa resortu zdrowia prof. Mariana Zembalę postawiła na znanego specjalistę, cieszącego się dużym autorytetem społecznym.

Jeszcze w 2008 roku, podczas uroczystej Gali kończącej IV Forum Rynku Zdrowia miesięcznik Rynek Zdrowia wręczył Profesorowi Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia. To wyróżnienie przyznawane corocznie przez redakcję miesięcznika i portalu rynekzdrowia.pl. lekarzowi, który swoimi działaniami zyskał największy szacunek w opinii dziennikarzy i Czytelników Rynku Zdrowia.

Przypomniano wówczas, że kierowane przez profesora Mariana Zembalę Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu było wielokrotnie nagradzane. Placówka zajmowała dwukrotnie I miejsce w rankingu "Rzeczpospolitej", a także uzyskała tytuł Najlepszego Szpitala - w kategorii kardiologia - w rankingu tygodnika Wprost.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • AW, 2015-06-17 12:51:26

  Zębala od lat jest lekarzem i zna to środowisko od lat też prowadzi klinikę w Zabrzu słynną na cały świat i od lat zna problemy Polskiej służby zdrowia. A skoro Klinika w Zabrzu mimo że nie jest w Warszawie funkcjonuje to znaczy że facet jest nie tylko lekarzem ale i świetnym menadżerem i po ...części politykiem i gospodarzem. Nie poznałem osobiście ale każdy kto mi o nim opowiadał mówił że jest również wspaniałym człowiekiem. Myślę że minister Zębala jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu i ma szanse zrobic coś dobrego dla służby zdrowia i dla pacjentów.  rozwiń
 • Wojciech, Szczecin, 2015-06-15 21:20:57

  Czym innym jest być świetnym chirurgiem, a czym innym zarządcą krajowego leczenia = superdyrem Powodzenia jednak profesorowi życzymy. Oby superdyrektorem się okazał :)
 • obywatelpaństwa bezprawia, 2015-06-15 18:23:58

  to byłoby śmieszne gdyby nie było żałosne.minister z łapanki .facet który nadaje się na każde stanowisko.skompromitowany !