PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek chce przejąć, prezydent sprywatyzować

  • PAP    24 sierpnia 2011 - 20:20
Marszałek chce przejąć, prezydent sprywatyzować

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas zadeklarował w środę po raz kolejny, że chce przejąć Szpital Kielecki. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski odpowiada, że na przejęcie jest za późno, bo trwa proces prywatyzacji.
Jarubas zwołał konferencję prasową po przeczytaniu w jednej ze środowych gazet wypowiedzi Lubawskiego, według którego marszałek nie chce przejąć lecznicy. Podkreślił, że składał prezydentowi deklaracje w tej kwestii.

"Po raz kolejny powtarzam: samorząd województwa jest zainteresowany przejęciem tego szpitala, również w formie spółki, czyli preferowanej przez miasto formy prawnej. Jeśli jest po drugiej stronie wola, jestem w stanie na początku września iść do notariusza i sfinalizować sprawę" - powiedział Jarubas.

Jego zdaniem, gdyby szpital podlegał pod władzę samorządową, można skuteczniej dbać o bezpieczeństwo zdrowotne miasta i regionu.

"Jeśli dojdzie do prywatyzacji tego szpitala to dlatego, że władze miasta tego chcą, a nie dlatego, że marszałek nie chce przejąć szpitala" - zaznaczył Jarubas.

"Teraz już za późno" - skomentował dziennikarzom wypowiedź marszałka Lubawski. Jego zdaniem decyzję o przejęciu szpitala powinien był podjąć sejmik, a przez dwa miesiące to się nie stało. "Oni nie chcą tego szpitala i taka jest prawda" - dodał Lubawski.

Prezydent przypomniał, że sześć firm złożyło propozycję prywatyzacji szpitala, trzy zakwalifikowano do drugiego etapu. To jest już - według niego - nawiązanie stosunku prawnego z tymi firmami.

Większość pracowników Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra sprzeciwiła się - w zorganizowanym w placówce referendum - sprzedaży udziałów szpitala przez władze Kielc prywatnemu inwestorowi, a poparło przekazanie placówki samorządowi województwa. Zdaniem Lubawskiego te kwestie nie należą do kompetencji załogi.

"Będziemy rozmawiać z inwestorem o poziomie zatrudnienia i bezpieczeństwie załogi; myśmy tam redukcję zrobili" - powiedział Lubawski. Jego zdaniem wybór inwestora może się dokonać do końca września. Podkreślił, że czynnikiem decydującym o wyborze będzie ilość zainwestowanych pieniędzy. Spodziewa się, że będzie to co najmniej 20-30 mln zł.

Lecznica jest spółką miejską od 2006 r. Władze miasta zdecydowały o sprzedaży udziałów placówki, ponieważ uważają, że nie będą w stanie jej utrzymać i inwestować w jej rozwój. Według Lubawskiego szpital jest w dobrej kondycji finansowej, ale prywatyzacja jest konieczna, by za dwa lata nie ogłosić bankructwa.

W czerwcu kieleccy radni podjęli uchwałę, zezwalającą władzom miasta na sprzedaż udziałów szpitala. W innej uchwale zgodzili się na możliwość przekazania udziałów - w formie darowizny - samorządowi województwa świętokrzyskiego. Według planów zarządu województwa, lecznica mogłaby stać się zapleczem klinicznym dla wydziału lekarskiego, który w przyszłości ma powstać przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

Ponieważ porozumienie między marszałkiem województwa i władzami Kielc nie doszło do skutku, zdecydowano o sprzedaży udziałów w trybie komercyjnym. Marszałek w oświadczeniu przekazanym wówczas prasie informował, że zaproponował przejęcie szpitala w dwóch formach: jako przedsiębiorstwa lub całej spółki, ale oferta nie została zaakceptowana.

Szpital św. Aleksandra to najstarsza lecznica w Kielcach - powstał na początku XIX wieku. Leczy pacjentów na oddziałach: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgicznym, ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • LOCZEK, 2011-08-24 20:25:01

    "Bo w tym cały jest ambaras,żeby dwoje chciało naraz !!