PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek dofinansuje operacje przy użyciu robota da Vinci

  • PAP    22 lipca 2011 - 13:18
Marszałek dofinansuje operacje przy użyciu robota da Vinci

Milion złotych przekaże Dolnośląski Urząd Marszałkowski na operacje prowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci.




Dzięki tej kwocie będzie można do końca roku wykonać około 80 zabiegów. Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny da Vinci rozpoczął pracę we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w grudniu 2010 r.

Wtedy też odbyła się pierwsza operacja z jego wykorzystaniem, która zakończyła się sukcesem. Pacjentem był 71-letni mężczyzna chory na raka jelita grubego.

Jak podkreślił w piątek dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego prof. Wojciech Witkiewicz, szpital mógłby przy pomocy robota wykonywać nawet trzy operacje dziennie.

„Dziś wykonujemy jedną, dwie w tygodniu, ponieważ mamy ograniczone środki finansowe” – mówił profesor. Najtańsza operacja przy użyciu robota kosztuje 5 tys. zł, najdroższa 30 tys. zł.

Szpital wykonuje operacje dzięki grantom naukowym i wsparciu sponsorów. Jego kierownictwo chce, aby operacje wykonywane przez robota był finansowane z NFZ. „NFZ bazuje na klasyfikacji procedur, w której procedura robotowa została pominięta, więc nie czuje się w obowiązku finansowania takich operacji” – tłumaczył prof. Witkiewicz.

W piątek marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec zadeklarował, że urząd przekaże szpitalowi 1 mln zł na finansowanie operacji do końca roku.

„Dzięki temu przy pomocy robota będzie można przeprowadzić 80-90 zabiegów” – mówił Jurkowlaniec. Podkreślił jednocześnie, że urząd marszałkowski wesprze szpital w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia, aby operacje przy użyciu robota w przyszłości były finansowane przez NFZ.

Prof. Witkiewicz tłumaczył, że biorąc pod uwagę całość kosztów związanych z pobytem pacjenta w szpitalu i jego późniejszym dochodzeniem do zdrowia, operacje przy użyciu robota są tańsze niż tradycyjne. „Pacjent krócej przebywa w szpitalu i szybciej dochodzi do aktywności, co ogranicza koszty świadczeń społecznych” – mówił profesor.

Robot da Vinci składa się z czterech ramion, z których trzy wyposażone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W czasie operacji maszyną steruje chirurg siedzący przy specjalnej konsoli, w której umieszczone są manetki sterujące.

W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola – w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na niezwykle dokładne i precyzyjne usunięcie chorych tkanek, bowiem lekarz nie zasłania sobie rękoma operowanego miejsca.

Da Vinci od lat stosowany jest w diagnostyce i terapii chorób prostaty oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Może być również stosowany w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-passów.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu robot wykorzystywany jest na oddziałach chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, a także urologii i ginekologii.

Operacje wykonywane przy użyciu da Vinci minimalizują powikłania pooperacyjne oraz znacznie skracają czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.