PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek pokryje straty świętokrzyskich szpitali

  • Rynek Zdrowia    16 kwietnia 2013 - 18:01
Marszałek pokryje straty świętokrzyskich szpitali

Nieco ponad 7,1 mln zł będzie zmuszony dopłacić do podległych mu jednostek ochrony zdrowia marszałek województwa świętokrzyskiego. Najwięcej do szpitala dziecięcego, w sumie 2,6 mln zł.
Jak podała rzecznik prasowy marszałka województwa Iwona Sinkiewicz-Potaczała, Samorząd Województwa Świętokrzyskiego jest organem założycielskim dla ośmiu placówek ochrony zdrowia - siedmiu szpitali oraz Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

- Z uzyskanych z tych placówek danych finansowych za 2012 r. wynika, że trzy szpitale - Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach, Szpital im. Św. Rafała w Czerwonej Górze oraz Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy - mają ujemny wynik finansowy. Ponieważ Zarząd Województwa nie planuje przekształceń, będzie zobligowany do pokrycia w sumie ok. 7,1 mln zł strat za rok 2012 - wyjaśnia Sinkiewicz-Potaczała.

Dodaje również, że budżet województwa został przygotowany na takie rozwiązanie.

Ze sprawozdań złożonych przez podległe zakłady opieki zdrowotnej wynika również, że w 2012 r. plan przychodów wykonany został w 106 proc. i wyniósł łącznie 677,3 mln zł. Planowane koszty zrealizowano natomiast w 102 proc. (682,8 mln zł).

Dodatni wynik finansowy w łącznej wysokości 12,2 mln zł osiągnęły trzy z ośmiu jednostek: Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego (ok. 1 mln zł), Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy 170,5 tys. zł i Wojewódzki Szpital Zespolony 10,9 mln zł.

Strata finansowa pięciu pozostałych jednostek łącznie wynosi 18,6 mln. zł. Na szczęście dwie z placówek, które miały wynik ujemny, po uwzględnieniu amortyzacji wyszły na plus. Dzięki temu stratę, którą samorząd zmuszony jest pokryć udało się obniżyć do 7,1 mln zł. Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, które na początku miało wynik finansowy ujemny (- 1,8 mln zł), po uwzględnieniu amortyzacji osiągnęło 21,7 mln zł na plus. Podobnie sytuacja wygląda w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze (- 889, 8 tys.zł, po amortyzacji 549,4 tys. zł).

Na plus nie udało się wyjść: Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Szpitalowi Dziecięcemu w Kielcach, który nawet po uwzględnieniu amortyzacji ma wynik ponad minus 2,6 mln. zł, Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Czerwonej Górze z wynikiem po amortyzacji ok. minus 2 mln zł., Świętokrzyskiemu Centrum Psychiatrii w Morawicy z wynikiem po uwzględnieniu amortyzacji minus 2,4 mln zł.

Rzecznik podkreśla również, że wyniki finansowe szpitali mogą się jeszcze zmienić po dokonaniu przez biegłych rewidentów badania sprawozdań finansowych (bilansów) placówek. Termin składania bilansów upływa 30 czerwca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.