PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek przekształci szpitale, że aż miło

  • Anna Kaczmarek/rynezdrowia.pl    7 stycznia 2010 - 20:46

Rządząca w województwie śląskim Platforma Obywatelska postanowiła poprzeć rządowy plan B... Śląski Urząd Marszałkowski zapowiada przekształcenie w spółki większości przychodni i szpitali, dla których jest organem założycielskim.
– W pierwszej kolejności będą komercjalizowane szpitale, które nie mają długów – informuje portal rynekzdrowia.pl Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu.

To, które z placówek jako pierwsze przekształcą się, zależy od tego, jak dobrze są do tej operacji przygotowane.

– Kolejność będzie uzależniona od przygotowania danej placówki do tego procesu – tłumaczy rzecznik.

Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z tymi szpitalami, które są zadłużone. Co do ich dalszych losów, jak podaje Urząd, nie zapadły jeszcze ostateczne, wiążące decyzje dotyczące ich przekształceń. Jak podaje Śląski Urząd Marszałkowski sumaryczny wynik finansowy wojewódzkich jednostek ochrony zdrowia uzyskany w latach 2003-2005, a następnie 2007-2008, wskazuje na poprawę ich kondycji finansowej.

Szczególnie efektywny był rok 2008, który przyniósł zwiększenie przychodów samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w stosunku do roku ubiegłego o 22,8 proc. – do kwoty 1 604,6 mln zł, a kosztów o 18,2 proc. Koszty ukształtowały się na poziomie 1 602,1 mln zł.
Łączny wynik finansowy w 2008 roku, to zysk w wysokości prawie 1,4 mln zł. Wyjaśnić należy, że 2007 rok jednostki te zakończyły stratą 49,4 mln zł. W I półroczu 2009 roku obserwuje się pogorszenie sytuacji finansowej, czego wynikiem jest strata netto w wysokości 58,5 mln zł.

„W latach 2006-2008 wzrosła liczba jednostek osiągających dodatni wynik finansowy (z 23 do 38). I półrocze 2009 roku wskazuje jednak na osłabienie kondycji ekonomicznej wojewódzkich jednostkach ochrony zdrowia, świadczy o tym spadek o jedną trzecią liczby jednostek odnotowujących zysk. Tym samym do 30 zwiększyła się liczba jednostek osiągających ujemny wynik finansowy” – informuje nas śląski samorząd.

Zdaniem Urzędu Marszałkowskiego, główną przyczyną pogarszającej się sytuacji finansowej wojewódzkich jednostek ochrony zdrowia jest brak rozliczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów leczenia pacjentów „ponadlimitowych”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.