PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek woj. śląskiego: Zaciągnięto hamulec w sprawie Śląskiego Centrum Onkologii

  • PAP/MN    4 maja 2016 - 17:56
Marszałek woj. śląskiego: Zaciągnięto hamulec w sprawie Śląskiego Centrum Onkologii

Centrum zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie (fot.pixabay)

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zapewnia, że będzie podejmować dalsze działania w sprawie oddzielenia Centrum Onkologii w Gliwicach od centrali w Warszawie, choć jak sam to określa - w ministerstwie zdrowia zaciągnięto ręczny hamulec.
W ubiegłym tygodniu powołano nowego dyrektora gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Został nim wieloletni lekarz gliwickiej placówki prof. Krzysztof Składowski. Jego zdaniem starania o jej usamodzielnienie niosą ze sobą kilka istotnych zagrożeń. Na czwartek zapowiedział konferencję prasową. Konferencję w tej sprawie organizuje też w czwartek, 5 maja, poseł PiS, b. prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

"Po raz kolejny pokazano nam, że to Warszawa decyduje o tym, co się dzieje na Śląsku. Ta decyzja, która prawdopodobnie zapadnie - a mam wrażenie, że zaciągnięto ręczny hamulec i nie ma takiej myśli w ministerstwie [zdrowia], żeby pozwolić nam tutaj otworzyć Śląskie Centrum Onkologii - ta decyzja zapadła w Warszawie. Pokazano nam, że mimo iż panuje tutaj zgoda powszechna i naprawdę wiele osób jest pozytywnie zaangażowanych w sprawę utworzenia Śląskiego Centrum Onkologii, to te decyzje są podejmowane w Warszawie, a my jesteśmy traktowani niepoważnie" - oświadczył marszałek Saługa podczas briefingu prasowego w Katowicach.

Czytaj też: Śląsk: Radni za samodzielnym Centrum Onkologii w Gliwicach

Centrum zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie. W usamodzielnienie gliwickiego szpitala zaangażowało się w ostatnim czasie wiele regionalnych środowisk, w tym politycy różnych opcji, poprzednie kierownictwo placówki i śląskie media. Zebrane podczas społecznej akcji ponad 15 tys. podpisów mieszkańców regionu pod apelem o powołanie Śląskiego Centrum Onkologii przekazano w lutym ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.