PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie: alarmująca sytuacja pielęgniarek i położnych

  • bad    5 marca 2015 - 14:16
Marszałkowie: alarmująca sytuacja pielęgniarek i położnych
W Polsce mamy najniższy w Europie wskaźnik liczby pielęgniarek na 1000 mieszkańców. Fot. MSZ w Olsztynie

W Poznaniu trwa Konwent Marszałków Województw RP. Małopolska planuje rozpocząć dyskusję na temat alarmującej sytuacji pielęgniarek i położnych.
Według danych przedstawionych przez Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, w Polsce mamy najniższy w Europie wskaźnik liczby pielęgniarek na 1000 mieszkańców – w skali kraju wynosi on tylko 5,4. Przewiduje się, że w 2035 roku wartość tego wskaźnika spadnie do 4,1.

Konwent Marszałków Województw RP zajmie się też m.in. proponowanymi zmianami ustaw o odpadach, o gospodarce opakowaniami, czy prawa geologicznego i górniczego. Zaplanowano ponadto dyskusję nad zmianami w ustawie dotyczącej ochrony środowiska, kwestią zwiększenia zasobów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Podczas obrad konwentu marszałkowie rozmawiają o problemach związanych z wdrażaniem Regionalnych Programów Operacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem Kontraktów Regionalnych oraz podziału interwencji między nimi, określonego w linii demarkacji oraz o roli samorządów w tworzeniu map potrzeb zdrowotnych. Marszałkowie zajmą się także projektem ustawy Prawo wodne dla samorządów województw.

Konwenty Marszałków Województw RP są organizowane od 1999 roku. W jego obradach biorą udział wszyscy gospodarze województw, a spotkanie odbywa się w tym województwie, którego marszałek aktualnie przewodzi. Zgodnie ze Statutem, Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP.

Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które są następnie kierowane do właściwych urzędów i instytucji centralnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.