PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie nie chcą spółek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    10 stycznia 2011 - 09:46
Marszałkowie nie chcą spółek

Marszałkowie wystosowali do premiera i ministra zdrowia list odnośnie zmian w projekcie ustawy o działalności leczniczej. Chodzi o zaostrzenie warunków dotyczących prowadzenia szpitali.
Rząd zaproponował w nim (obecnie nad projektem pracują posłowie), że samorząd (czyli organ założycielski SP ZOZ) będzie miał trzy miesiące na pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitala za poprzedni rok. Jeżeli tego nie zrobi i nie zatwierdzi sprawozdania finansowego placówki, to będzie miał kolejne 12 miesięcy na przekształcenie publicznego szpitala w spółkę prawa handlowego - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Mimo stanowczego protestu wydaje się, że nie ma większych szans na to, żeby rząd faktycznie wycofał się z tej decyzji. Posłowie, którzy pracują nad projektem ustawy o działalności leczniczej, pozytywnie wyrazili się na temat pokrywania ujemnego wyniku finansowego w ciągu trzech miesięcy przez samorządy. Jednocześnie podkomisja nie zgodziła się m.in. na poprawki Marka Balickiego (SLD). Proponował on, aby minister zdrowia wydawał zgodę na kluczowe zmiany dotyczące szpitali przekształconych w spółki, w których 51 proc. udziałów znajduje się w ręku samorządów. Minister mógłby jej nie udzielać, tłumacząc się ochroną ważnego interesu publicznego.

Obecnie do samorządów województw należy 220 szpitali. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, do końca września 2010 r. przekształconych w spółkę zostało 15 szpitali marszałkowskich.

Zdaniem marszałków obowiązek spłaty ujemnego wyniku finansowego szpitali spowoduje dla ich budżetów dodatkowe obciążenia. A na te ich nie stać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TO SAMO, 2011-01-10 11:31:25

    Szpitale specjalistyczne na Ślasku i w Zagłębiu mocno zagrożone !!Brawo marszałkowie!!