PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie o zdrowiu

  • lk    15 października 2010 - 17:48
Marszałkowie o zdrowiu

Płock przez dwa dni był miejscem obrad marszałków wszystkich województw. Konwent poświęcony był w dużej mierze sytuacji w służbie zdrowia – zwłaszcza w kontekście proponowanych przez rząd nowych ustaw zdrowotnych.
Tym razem przedstawiciele województw obradowali m.in. nad polityką zdrowotną i rolą samorządów jako organów założycielskich dla kilkuset szpitali w Polsce. Rozmowy skupiały się na aktualnej sytuacji i planowanych zmianach w zakresie kontraktowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ. Województwa zwróciły uwagę na ograniczone możliwości samorządów w organizowaniu pracy podległych im placówek służby zdrowia.

Gościem konwentu był m.in. Jakub Szulc – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który zaprezentował nowy rządowy pakiet ustaw zdrowotnych. Zmiany proponowane przez stronę rządową będą miały duży wpływ na sytuację placówek podległych samorządom województw.

– Strona rządowa proponuje, aby studia lekarskie miały w całości wymiar bardziej praktyczny. To z pewnością ważne dla pacjentów, ale warto sobie postawić pytanie, czy wszystkie medyczne uczelnie wyższe sprostają temu zadaniu i będą mogły przekształcić się w takie miejsca praktycznej nauki – powiedział marszałek Adam Struzik. – Zadłużenie wszystkich placówek medycznych w kraju oscyluje w granicach 10 mld zł, tymczasem na tzw. plan C zabezpieczono ok. 1,7 mld zł. Nie trudno się domyślić, że pojawi się problem sfinansowania tej różnicy. Nie chcielibyśmy, aby w myśl zasady, „kto pierwszy, ten lepszy” tylko część szpitali wykorzystała tę pulę. Dlatego zostanie powołany specjalny zespół, który będzie monitorował sytuację i wypracuje wspólne stanowisko samorządów w tej sprawie.

Poza tym uczestnicy zajęli się kwestiami bezpieczeństwa publicznego, za które odpowiedzialni są marszałkowie województw; tematami dotyczącymi ochrony przyrody; propozycjami zmian w organizacji i finansowaniu doskonalenia nauczycieli oraz doradztwa metodycznego. Ważnym tematem był również rozwój społeczeństwa informacyjnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.