PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie uczą się ratować ludzkie życie

  • bad    2 października 2014 - 18:03
Marszałkowie uczą się ratować ludzkie życie

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej potrafi już blisko 400 pracowników. Teraz pora na szefów.
1 października 2014 r., masażu serca, unieruchamiania kończyn i obsługi defibrylatora uczyli się członkowie zarządu województwa pomorskiego: marszałek Mieczysław Struk oraz wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń. Szkolenie prowadzone było przez profesjonalnych ratowników medycznych.

W tym samym dniu dwa defibrylatory AED, współfinansowane przez PZU Życie SA, zostaną zamontowane w dwóch budynkach Urzędu, przy ul. Augustyńskiego 2 oraz Długim Targu 1/7 w Gdańsku. Dotychczas jeden defibrylator znajduje się w głównym gmachu UMWP przy ul. Okopowej.

Czytaj też: Gdańsk ma dwa motocykle ratownictwa medycznego

Defibrylatory AED w ogromnym stopniu zwiększają szanse na przeżycie osób poszkodowanych. W niektórych przypadkach nagłego zatrzymania krążenia nawet w 50-75 %. Powyższy sprzęt, który znajduje się w sprzęt nie służą tylko pracownikom UMWP, ale również szerszej społeczności, w której urząd funkcjonuje.

Czytaj też: SOR w Ciechanowie otwarty po remoncie

Zainteresowanie szkoleniami z udzielania pierwszej pomocy wśród urzędników marszałka wzrosło po dramatycznych wydarzeniach 17 kwietnia 2012 r., których świadkami i uczestnikami byli pracownicy UMWP. Przed budynkiem urzędu na ul. Okopowej doszło do stłuczki, starszy kierowca wymagał natychmiastowej pomocy lekarskiej. Zastosowanie masażu serca przez pracowników urzędu, jeszcze przed przyjazdem pogotowia, uratowało mu życie. Po kilku tygodniach od zdarzenia uratowany przez urzędników mężczyzna odwiedził urząd i podziękował za udzielenie pierwszej pomocy.

W odpowiedzi na częste pytania pracowników, dyrekcja Urzędu Marszałkowskiego zdecydowała o ponownym przeprowadzeniu kursów z udzielania pomocy przedmedycznej. Łącznie w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej i obsługi defibrylatora przeszkolono już 386 pracowników, co stanowi 43% załogi ogółem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.