PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie wytykają problemy opieki psychiatrycznej w Polsce

  • Rynek Zdrowia    30 czerwca 2017 - 14:35
Marszałkowie wytykają problemy opieki psychiatrycznej w Polsce
Konwent Marszałków Województw w Krynicy Zdroju (fot.malopolska.pl)

Opieka psychiatryczna w kraju nadal funkcjonuje w oparciu o archaiczny model organizacji, a warunki panujące w szpitalach psychiatrycznych dalekie są od standardów widocznych w pozostałych specjalizacjach - uważają marszałkowie województw.
Jak podkreślili marszałkowie podczas odbywającego się w Krynicy Zdroju Konwentu Marszałków Województw RP, model opieki i leczenia osób z problemami w obszarze zdrowia psychicznego koncentruje się na świadczeniu przez różne placówki wąskiego zakresu usług. Tymczasem ze względu na specyfikę pacjentów (np. trudność w systematycznym uczęszczaniu na terapię) należy rozważyć konieczność finansowania gotowości do udzielania świadczeń np. w oddziałach dziennym.

Marszałkowie swoje opinie dotyczące opieki psychiatrycznej zawarli w „Stanowisku ws. przyszłości polskiej psychiatrii - rozwoju różnych form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym wieku podeszłego”.

Zwrócili m.in. uwagę na częste współwystępowanie zaburzeń psychotycznych u osób z demencją ( w 43-58 proc. przypadków) i myśli samobójczych u seniorów z depresją (46 proc. przypadków). Stąd pilna potrzeba zwiększenia finansowania oddziałów ogólnopsychiatrycznych oraz psychogeriatrycznych, a także rozwoju dziennej, ambulatoryjnej oraz środowiskowej opieki psychiatrycznej nad osobami z zaburzeniami psychicznymi występującymi u ludzi w podeszłym wieku.

W najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie kompleksowej opieki psychiatrycznej w formie Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP), których organizacja będzie dla systemu dużym wyzwaniem. Specjaliści są zgodni co do potrzeby tworzenia CZP, natomiast wypracowanie modelu finansowania ich działalności może stać się istotnym problemem do rozwiązania - podkreślili samorządowcy.

Planuje się przeprowadzenie pilotażu, który ma na celu testowanie funkcjonowania CZP oraz sposobu ich finansowania.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.