PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowiecki samorząd zaczął rozmowy z NFZ ws. służby zdrowia

  • PAP    12 września 2014 - 20:02

Mazowiecki Urząd Marszałkowski rozpoczął rozmowy z regionalnym oddziałem NFZ ws. przyszłych kontraktów samorządowych jednostek służby zdrowia. Dzięki współpracy zarządu województwa z Funduszem mazowieckie lecznice mają lepiej odpowiadać potrzebom pacjentów.
W spotkaniu w urzędzie marszałkowskim wzięli udział przedstawiciele Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (MO NFZ), reprezentanci zarządu województwa oraz dyrektorzy podlegających mu lecznic.

"Dzisiejsze spotkanie jest pierwszym w takiej formule; ma ono na celu pokazanie z jednej strony naszych problemów, a z drugiej - poważną rozmowę z Funduszem o tym, jak usprawnić współpracę, w jakim sposób zamknąć ten rok budżetowy, ale przede wszystkim, jak kontraktować świadczenia na przyszły rok, tak aby nasze placówki były w optymalny sposób zabezpieczone" - powiedziała podczas konferencji prasowej w przerwie rozmów wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc, która nadzoruje służbę zdrowia.

Dodała, że "partnerstwo" z NFZ pozwoli lepiej zaplanować samorządowe wsparcie dla placówek służby zdrowia.

Czytaj też:  Kolejne unijne inwestycje na Mazowszu

Lanc wskazała, że kłopoty finansowe mazowieckich szpitali i przychodni wynikają z pięciu głównych problemów związanych z kontraktowaniem świadczeń przez NFZ. Według niej za złą sytuacją w służbie zdrowia w regionie odpowiadają: zły algorytm dystrybucji świadczeń, przez który na finansowanie mazowieckich lecznic przeznaczanych jest mniej środków niż rzeczywiście wpłacają płatnicy z tego regionu, nieopłacone przez NFZ "nadwykonania" placówek, a także kierowanie przez Fundusz środków przeznaczonych na wysokopłatne świadczenia jedynie do wyspecjalizowanych ośrodków. Według wicemarszałek sytuację poprawiłyby także: powrót do półrocznych rozliczeń Funduszu z lecznicami (obecnie środki przekazywane są raz w roku) oraz dokładniejsze szacowanie przez NFZ stawek za poszczególne świadczenia.

Czytaj też:  Mazowsze: remont szpitala za remontem

Zdaniem prezesa Związku Pracodawców Szpitali Samorządu Województwa Mazowieckiego, a zarazem dyrektora Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosława Rosłona zła kondycja finansowa większości podlegających samorządowi jednostek służby zdrowia wynika z niewłaściwej dystrybucji środków przez Fundusz. Jak tłumaczył, w woj. mazowieckim najwięcej w Polsce - bo 60 proc. - środków danej specjalności jest przekazywanych na podmioty prywatne, niezabezpieczające 24-godzinnej opieki medycznej.

Wicedyrektor ds. medycznych Mazowieckiego Oddziału NFZ Michał Dzięgielewski przyznał, że nie wszystkie problemy można rozwiązać na poziomie regionu. "Np. wycena poszczególnych świadczeń odbywa się na poziomie centralnym, ale będziemy przekazywać wszelkie sugestie wyżej, a w sprawach, które są w naszej gestii, będziemy uwzględniać wszystkie przedstawione dziś postulaty" - zadeklarował.

Samorząd województwa mazowieckiego odpowiada za funkcjonowanie 29 podmiotów leczniczych, w tym 12 szpitali wieloprofilowych, 11 szpitali specjalistycznych i czterech stacji pogotowia ratunkowego. W ub. roku na bieżącą działalność tych placówek NFZ przeznaczył ponad 10 mld zł, jednak wsparcie finansowe pochodzi również z budżetu samorządu. Jak wynika z informacji Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, w ciągu 15 lat przekazał on na inwestycje, remonty, informatyzację oraz zakup karetek i sprzętu medycznego dla swoich placówek ponad 1,2 mld zł.

Negocjacje przyszłorocznych kontraktów mazowieckich lecznic z NFZ mają rozpocząć się w październiku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.