PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: 82 placówki w sieci szpitali, 32 - poza

  • aw/PAP    28 czerwca 2017 - 12:25

82 placówki na Mazowszu zostały zakwalifikowane do tzw. sieci szpitali, 32 znalazły się poza nią - poinformował dyrektor mazowieckiego oddziału wojewódzkiego NFZ Filip Nowak.
Do sieci szpitali zakwalifikowano m.in. mazowiecki szpital specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, szpital kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, radomski szpital specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego. Zakwalifikowanie szpitala do sieci oznacza, że będzie miał na kilka lat zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ.

Nowak przekonywał, że na liście sieci znalazły się placówki, które spełniają jasne kryteria. Dodał, że do sieci nie włączono 32 placówek. "Są to również placówki publiczne" - zauważył. Chodzi m.in. o Mazowieckie Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Tworkach, które zajmuje się głównie leczeniem psychiatrycznym.

Nowak zaznaczył, że szpitale, które znalazły się w sieci, nie będą rozliczane tylko przez ryczałt. "W ryczałcie są te podstawowe świadczenia, np. chirurgiczne, oddziału wewnętrznego, pediatryczne, ale wyodrębniono też te świadczenia, które powinny być finansowane osobno, w zależności, ile wykonano tych świadczeń i oczywiście w oparciu o możliwości finansowe płatnika" - wyjaśniał.

Jak mówił, placówki, które znalazły się w sieci, zostały podzielone na różne poziomy tzw. systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponad powiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podkreślił, że głównym celem zmian proponowanych przez rząd jest to, aby służba zdrowia lepiej wypełniała swoje obowiązki wobec obywateli. "Była sprawniejsza. Każdy marzy o tym, aby szybciej i lepiej był leczony. Taki jest cel ogólny założeń reformy" - mówił.

Jak zaznaczył, reforma nie jest panaceum na wszystko, ale jest początkiem zmian na lepsze w służbie zdrowia. Jego zdaniem, dzięki rządowej propozycji rozsądniej będą rozdzielane pieniądze na leczenie pacjentów. "Z drugiej strony nie będzie tego, co było przez wiele lat pewną zmorą dyrektorów - konkursów" - stwierdził wojewoda.

Zauważył, że lista mazowieckich szpitali, które będą w sieci, jest liczna. "Ta nasza lista jest najbardziej obfita, bo jest najwięcej szpitali na terenie Polski - właśnie na terenie Mazowsza" - podkreślił Sipiera.

Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły - tak jak to było dotychczas - przystąpić do konkursów świadczeń. Do konkursów mogą też przystąpić szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie, np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Podstawą finansowania szpitali, które znalazły się w sieci, będzie ryczałt. Jego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku (ale według ceny obowiązującej w dniu wejścia w życie sieci). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Ministerstwo Zdrowia przekonywało, że wprowadzenie sieci szpitali zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Placówki zakwalifikowane do sieci mają zapewniać pacjentom kompleksową opiekę, np. rehabilitację po wyjściu ze szpitala. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.