PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie lecznice na skraju bankructwa

  • Rynek Zdrowia (RR)    17 lipca 2012 - 18:42
Mazowieckie lecznice na skraju bankructwa

Cztery mazowieckie szpitale stoją na progu bankructwa. Jeśli coś się nie zmieni, nastąpi krach służby zdrowia - alarmuje mazowiecki radny Grzegorz Pietruczuk. Przewiduje, że w 2013 r. należy się spodziewać ograniczenia dostępności świadczeń medycznych, zwolnień personelu, nawet bankructw.
Ewa Łagońska, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim, przyznała podczas sesji sejmiku województwa mazowieckiego, że wszystko dlatego ponieważ NFZ w planach na 2013 rok zakłada, że szpitale z regionu Mazowsza jako jedyne w Polsce dostaną mniej pieniędzy.

Dyrektor Łagońska dodała, że jest to problem, który może realnie zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.

Przypomnijmy, że budżetowe cięcia wymusiło m.in. zmniejszenie przez Ministerstwo Finansów prognozowanego na ten rok wzrostu podatku CIT z 19 proc. do 4,5 proc. i wyższe niż przed rokiem ”janosikowe”.

Czytaj: Finanse polskiego szpitala: długi, cięcia kosztów i protest gotowy

Z tego powodu radni musieli ponownie przeanalizować budżet Mazowsza. Będzie on aż o jedna piątą mniejszy. Planowane pod koniec 2011 r. w uchwale budżetowej na 2012 rok wydatki - 3,6 mld zł - zostały ograniczone do 2,9 mld zł.

Ale nie tylko to wpływa na sytuację szpitali. W pierwszym kwartale 2012 r. zadłużenie placówek zdrowia osiągnęło rekordowy poziom ok. 1,6 mld zł, co plasuje Mazowsze na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wysokości ogólnego zadłużenia w ochronie zdrowia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • na pewno, 2012-07-18 14:18:27

    prywatyzacji nie będzie bo nigdy się Polacy na to nie zgodzą a żydki niech się żądzą za swoje i u siebie, Polacy się ich w ogóle nie obawiają z taką garstką poradzą sobie bardzo szybko już próbowali się wtrącić do tego kogo dyrektor jednej ze szkół nie powinien zaprosić - i co ? nos im utarli szyb...ko, fakt że trochę za słabo, następnym razem będzie mocniej  rozwiń
  • glewski, 2012-07-18 11:27:53

    To celowe wieloletnie działanie Narodowego Funduszu Zmarłych. Niedoszacowania kontraktów odbijają się długami. Wie o tym rząd, ale tchórzliwy Tusek-Chytrusek boi się powiedzieć wszem i wobec, że obiecał prywatyzację służby zdrowia Davidowi Rockefellerowi IV, a Klubowi Rzymskiemu depopulację narodu p...olskiedo do 25 mln...POlska ma być poligonem dla globalnej polityki ograniczania standardów opieki aspołecznej i edukacji. I to trwa...  rozwiń