Mazowieckie: Powstał nowoczesny budynek szkolno-szpitalny

• W ciągu zaledwie 13 miesięcy od momentu podpisania umowy powstał zupełnie nowy obiekt szkolno-szpitalny przy Szpitalu Mazowieckim w Garwolinie.
• Będzie z niego korzystać ponad 200 pacjentów szpitala uczących się w Zespole Szkół Specjalnych nr 2.
• Nową siedzibę będzie miał również oddział logopedyczno-foniatryczny.
Mazowieckie: Powstał nowoczesny budynek szkolno-szpitalny
Tak prezentuje się budynek z lotu ptaka. (fot. arch. szpitala)

Koszt inwestycji to prawie 12 mln zł. Środki na ten cel przekazał samorząd województwa mazowieckiego. Efektem prac jest nowoczesny budynek szkolno-szpitalny o całkowitej powierzchni użytkowej prawie 2,7 tys. mkw. W skład nowego kompleksu wchodzą: oddział szpitalny, zespół szkolny, a także sala gimnastyczna z zapleczem.

– Kiedy kilka lat temu po raz kolejny wizytowałem ten szpital, spotkałem młodych ludzi z uzależnieniami. Pamiętam też trudne warunki, w jakich ta młodzież musiała przebywać. Dziś mamy zupełnie nową jakość. To warunki na miarę XXI wieku. Mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że udało nam się dokonać dużej zmiany. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego – zaznacza marszałek mazowiecki Adam Struzik.

Nie tylko szkoła

Prace budowlane wykonywano etapami. W pierwszym etapie zburzony został pawilon, w którym wcześniej leczono osoby uzależnione. W jego miejscu zbudowano część budynku z przeznaczeniem na oddział logopedyczno-foniaryczny. W drugim etapie, po przeniesieniu pacjentów do nowego budynku i likwidacji drugiego z pawilonów, zbudowano szkołę i salę sportową.

– W naszym szpitalu przebywa ponad 200 pacjentów. To dzieci i młodzież nie tylko z naszego województwa, ale też z terenu całej Polski. Staramy się zapewniać im nie tylko specjalistyczną opiekę medyczną na najwyższym poziomie, ale też edukację. Teraz, dzięki tej inwestycji, będziemy mogli prowadzić naszą działalność w odpowiednich warunkach – podkreśla Jolanta Zaklika, prezes zarządu Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie.

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku to prawie 2,7 tys. mkw. (fot. arch. szpitala)
Całkowita powierzchnia użytkowa budynku to prawie 2,7 tys. mkw. (fot. arch. szpitala)

W nowym obiekcie swoją siedzibę ma Zespół Szkół Specjalnych nr 2, w którym uczą się młodzi pacjenci Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie. Stary budynek był w fatalnym stanie technicznym. Dodatkowo coraz częstsze awarie instalacji znacznie podnosiły koszty jego utrzymania. Będzie tu działał również oddział dzienny logopedyczno-foniatryczny dla dzieci. Z jego pomocy korzystają pacjenci z zaburzeniami mowy, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Jednocześnie może tu przebywać w trybie dziennym nawet do 67 osób.

Młodzi pacjenci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych, ale przede wszystkim korzystania z szerokiej oferty terapeutycznej w tym m.in.: terapii logopedycznej, integracji sensorycznej, muzycznej czy relaksacyjnej oraz rehabilitacji ruchowej i zabawy. W oddziale prowadzona jest także psychoedukacja rodziców. Do dyspozycji dzieci została również oddana nowoczesna sala gimnastyczna.

Ponadto w ramach prowadzonych prac przebudowano sieć gazową oraz wykonano przyłącza wodociągowe i sanitarne. Na terenie nowo powstałego kompleksu wybudowano również drogę dojazdową, drogi wewnętrzne, chodniki oraz podjazdy dla niepełnosprawnych.

Samorząd się dołożył

Prawie 230 tys. zł przeznaczono na wyposażanie pomieszczeń nowego budynku. Te środki z kolei pochodziły z dotacji z budżetu województwa oraz ze środków szpitala. Zakupiono meble i wyposażenie do gabinetów: lekarskiego i zabiegowego, sal terapeutycznych (m.in. logopedycznych, terapii zajęciowej, rehabilitacyjnych i do muzykoterapii) oraz do gabinetów personelu. Środki z dotacji przeznaczono także na sprzęt sportowy, pomoce do prowadzenia zajęć terapeutycznych oraz specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. Z funduszy dotacyjnych wyposażone zostały również pomieszczenia zaplecza kuchennego, jadalnia dla pacjentów oraz pomieszczenie socjalne dla personelu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE