PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie szpitale przestawiają się na kolektory słoneczne

  • aw    9 czerwca 2015 - 08:00
Mazowieckie szpitale przestawiają się na kolektory słoneczne

W 12 szpitalach podlegających samorządowi województwa mazowieckiego zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, a dodatkowo budynki lecznic będą ocieplone.
Jak podaje urząd marszałkowski, inwestycja o wartości ponad 34,6 mln zł zostanie zrealizowana z 85-procentową dotacją ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

– O zaletach stosowania kolektorów słonecznych nie trzeba nikogo przekonywać. To oszczędności, czystsze środowisko, ale też obowiązek wynikający z unijnych regulacji. Dzięki tak dużej pomocy ze strony Funduszu Szwajcarskiego nasze szpitale mają szanse zostać liderami ekologicznych inwestycji – mówi marszałek Adam Struzik.

Szpitale przyjazne środowisku, ekologiczne i oszczędniejsze w utrzymaniu 

Przedsięwzięcie będzie realizowane w 12 placówkach zdrowotnych na terenie całego Mazowsza, w tym w trzech warszawskich (szpitale przy Barskiej, Niekłańskiej i w Międzylesiu). Łączna powierzchnia czynna kolektorów słonecznych we wszystkich szpitalach biorących udział w projekcie to 5367 m². Energia uzyskana w ten sposób posłuży do podgrzewania wody użytkowej w placówkach.

Największa inwestycja zostanie zrealizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, tu powstanie 1063 m² powierzchni paneli słonecznych. Najmniej kolektorów – 68 m² – zostanie zainstalowanych w ostrołęckim „Meditransie”. Kolektory znajdą się również w szpitalu w Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach, a także Dziekanowie Leśnym, Gostyninie, na radomskich Krychnowicach i w podwarszawskim Zagórzu. Całość inwestycji zostanie zakończona do końca października 2016 r., a kolektory będą objęte 10-letnią gwarancją.

– Nie możemy się doczekać, kiedy uruchomimy ten projekt. Mamy nadzieję przede wszystkim na duże ograniczenia kosztów energii. Mówimy tu oczywiście o kosztach energii cieplnej, czyli o tym, co w Warszawie jest i będzie coraz droższe. Z punktu widzenia szpitala mamy nadzieję na kilkusettysięczne oszczędności. Pozwoli nam to na skierowanie tych środków finansowych na leki i materiały, czyli na leczenie pacjentów – dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosław Rosłon.

Nie tylko kolektory

Powstanie też system monitoringu instalacji oraz efektów energetycznych. Dodatkowo zrealizowane będą również tzw. prace towarzyszące, które zapewnią efektywne wykorzystanie energii pozyskanej z instalacji kolektorów słonecznych. W ramach robót uzupełniających w szpitalach zostaną przeprowadzone prace termodernizacyjne, w tym modernizacje węzłów cieplnych i instalacji centralnego ogrzewania. Wymiana grzejników żeliwnych na stalowe, stolarki drzwiowej i okiennej oraz docieplenie ścian i stropów budynków szpitalnych przełoży się na mniejsze zużycie węgla czy gazu, co z kolei wpłynie na niższą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

– Ta inwestycja pozwoli nam przede wszystkim zmniejszyć koszty, co jest dla szpitala w Dziekanowie szczególnie ważne. Sytuacja szpitala jest obecnie niebotycznie lepsza niż rok temu. Szpital nie generuje już zadłużenia. Szukamy oszczędności tam, gdzie one są racjonalne. Jedną z nich są inne sposoby pozyskiwania energii i wydatkowania środków tam, gdzie one powinny być kierowane, czyli przede wszystkim na leczenie. Kolektory pozwolą nam zmniejszyć ogromne kwoty, które teraz płacimy za gaz czy energię elektryczną – mówił Robert Lasota dyrektor szpitala w Dziekanowie Leśnym. – W tej chwili jest to łącznie ok. 70-80 tys. zł miesięcznie. Liczymy, że dzięki kolektorom te wydatki spadną o ok. 20-30 proc. Mamy nadzieję, że jesienny sezon grzewczy rozpoczniemy już z zastosowaniem kolektorów słonecznych.

Zadanie zostanie zrealizowane w systemie zaprojektuj i zbuduj. Wykonawcą projektu jest konsorcjum firm Envirotech, Eco-Therm i Wachelka Inergis. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.